Caravaggio i inni mistrzowie
Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego
10 listopada 2021 r.–13 lutego 2022 r.
Ostatnie dni wystawy:
wtorek–piątek: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
sobota–niedziela: 10.00–20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00)
Chłopiec gryziony przez jaszczurkę pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad czterdzieści płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. będzie można podziwiać w ramach wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto, Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera.
Wszystkie płótna pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który zwiedzał wystawę 9 listopada powiedział:
„Dzieła Caravaggia to jest najlepsze światowe malarstwo. Dobrze, że takie wystawy są organizowane. Bardzo się cieszę, że nasze instytucje muzealne, dyrektorzy, pracownicy stają się coraz bardziej odważni w planowaniu wystaw, które są wystawami światowymi. To dzieło tam, gdzie ono jest wystawiane, we Florencji, jest trudno zobaczyć, ponieważ zawsze ustawiają się do niego kolejki. Tutaj, na Zamku Królewskim w Warszawie, mamy na miejscu Chłopca gryzionego przez jaszczurkę. To niesamowity temat i ekspresja tego obrazu wielkiego Caravaggia. A obok niego 40 obrazów wielkiej klasy! Zapraszam bardzo serdecznie!”
Bilety na wystawę dostępne są w kasach Zamku i online.
Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
Ceny biletów>
Zapraszamy na projekcje filmowe na zakończenie wystawy Caravaggio i inni mistrzowie...
Filmy dotyczące wystawy:
"Caravaggio i inni mistrzowie" / filmowy spacer po wystawie
"Caravaggio i inni mistrzowie" / Jusepe de Ribera (sylwetka jednego z najwybitniejszych caravaggionistów)
"Caravaggio i inni mistrzowie..." – tajemnice geniusza
Animacja edukacyjna dotycząca obrazu Chłopiec gryziony przez jaszczurkę:
Animacja edukacyjna dotycząca obrazu Narcyz przy źródle:
Materiał filmowy z otwarcia wystawy:
Zaproszenie na wystawę:
Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych, a także naukowy katalog zawierający eseje i noty opracowane przez badaczy związanych z Fundacją Roberta Longhiego (nakład katalogu wyczerpany).
10 listopada 2021 r., godz. 18.00–20.30 (Sala Koncertowa) – spotkanie z kuratorkami wystawy z Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja
Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner
Prowadzenie: Maria Cristina Bandera – Fundacja Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja
Caravaggia Wieczerza z Emaus z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum
Prowadzenie: Sandrina Bandera – Fundacja Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja
Zapis spotkania:
W ramach serii wykładów towarzyszących wystawie polscy i zagraniczni specjaliści przybliżą złożoną tematykę związaną z twórczością Caravaggia. Zapraszamy też na prelekcje poświęcone sylwetce Roberto Longhiego – uczonego i kolekcjonera, znawcy twórczości Caravaggia.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Zamku
Wystawie Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego towarzyszy program edukacyjny realizowany poprzez przestrzeń działań twórczych na wystawie, a także w ramach stałych cykli zajęć, adresowanych do różnych grup wiekowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego