Darmowy Listopad 2021

Darmowy Listopad 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie

#DarmowyListopad

Już po raz dziesiąty Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania historycznych sal, a także udziału w spotkaniach edukacyjnych w ramach akcji „Darmowy listopad”. Na gości czekają wyjątkowe dzieła z zamkowej kolekcji sztuki, wśród nich obrazy Rembrandta oraz Matejki.

Przez cały listopad będzie można bezpłatnie odwiedzić historyczne apartamenty króla Stanisława Augusta. Podczas zwiedzania warto zatrzymać się dłużej w Sali Tronowej i przyjrzeć wyjątkowej dekoracji hafciarskiej ozdabiającej zaplecek królewskiego tronu. Tworzy ją 86 pieczołowicie zrekonstruowanych orłów, wyszywanych srebrną i złota nicią.

Na zwiedzających w listopadzie czeka także specjalna atrakcja. Z okazji Jubileuszu zaprezentowany zostanie jedyny oryginalny orzeł z zaplecka królewskiego tronu – egzemplarz, który stał się wzorem do rekonstrukcji wszystkich pozostałych orłów z Sali Tronowej i który ze względów konserwatorskich nie jest na co dzień pokazywany publiczności.

W 2021 roku uroczyście obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, dlatego szczególnie polecamy odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której to historyczne wydarzenie miało miejsce. Ważnym punktem trasy zwiedzenia są także Pokoje Królewiczowskie z dziełami Jana Matejki najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi: Konstytucja 3 maja 1791 roku, Rejtan – upadek Polski, Kazanie Skargi i Stefan Batory pod Pskowem, oraz dwunastoma szkicami z serii Dzieje cywilizacji w Polsce.

Jedną z głównych atrakcji Zamku Królewskiego pozostają dwa arcydzieła Rembrandta: Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie. Obrazy zyskały niedawno nowe, najwyższej klasy oświetlenie, dzięki któremu ich wyjątkowe walory artystyczne stały się jeszcze wyraźniej widoczne.

Podczas „Darmowego listopada” zaplanowaliśmy także wydarzenia edukacyjne zarówno dla do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Uczniów zapraszamy na 200 bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu Twoja najpiękniejsza lekcja historii, podczas których w ciekawy i zaskakujący sposób poruszone zostaną tematy związane z historią, sztuką i życiorysami wybitnych postaci. W niedziele natomiast zapraszamy na spotkania edukacyjne na wystawie czasowej Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego.

Otwieramy także cykl wydarzeń towarzyszących tej wystawie, który zainauguruje spotkanie specjalne z przedstawicielkami Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi).

W dniach 19-20 listopada odbędzie się konferencja naukowa pt. Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym – przestrzeń państwowa, dyplomatyczna i rezydencjonalna, w ramach której postaramy się podsumować wiedzę na temat tego niezmiernie ciekawego i wciąż na nowo opisywanego okresu w historii Zamku.

Uzupełnieniem oferty stacjonarnej jest oferta online, w tym bezpłatne wykłady w ramach cyklu Zamek dla maturzystów.

Wystawy czasowe włączone w trasę zwiedzania:

Chopin. Salon romantyczny

Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku


Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

„Darmowy listopad” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mające na celu promocję muzeów rezydencji polskich monarchów i przyciągające co roku wielu odwiedzających we wszystkich grupach wiekowych. W tym roku w akcji weźmie udział osiem rezydencji królewskich z całej Polski.


Inauguracja akcji Darmowy listopad 2021 odbyła się 2 listopada w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który podczas swojego wystąpienia powiedział:

„Z wielką radością i satysfakcją zapraszam do odwiedzenia w listopadzie polskich rezydencji królewskich. Z radością, bo już po raz dziesiąty odbywa się akcja Darmowy listopad w rezydencjach królewskich, dzięki czemu te ikoniczne, najbardziej znane polskie muzea, w których nasza historia łączy się z niezwykłymi zbiorami sztuki, są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich chętnych. I z satysfakcją, bo po raz pierwszy w akcji uczestniczy osiem dawnych rezydencji królewskich – nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale również w Malborku, Sandomierzu, Wieliczce, Poznaniu”.
Fot. Danuta Matloch/MKDiN Zastępca dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie ds. marketingu Elżbieta Ofat podkreśliła:

„10. edycja Darmowego listopada jest dla Zamku Królewskiego wyjątkowa, ponieważ w tym roku świętujemy jubileusz 50-lecia jego odbudowy. Chcemy wszystkim przypomnieć historię tego wielkiego przedsięwzięcia, dlatego w ramach tegorocznej akcji przygotowaliśmy ekspozycję historycznego orła z Sali Tronowej, którego będzie można oglądać przez cały listopad. Orzeł ten posłużył jako wzór do rekonstrukcji całej dekoracji hafciarskej w Sali Tronowej, składającej się z 86 pięknych srebrnych orłów".


Zasady zwiedzania:

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela: 10.0017.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)

Od 2 do 30 listopada wstęp na ekspozycje stałe: Trasa Królewska i pałac Pod Blachą na podstawie darmowych wejściówek do pobrania w kasie Zamku w dniu zwiedzania (bezpośrednio przed wejściem na ekspozycję). Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejścia, dotyczy to również grup.

Koszt wypożyczenia audioprzewodnika lub zestawu słuchawkowego (GTS) wynosi 10 zł od osoby. Audioprzewodniki wydawane są do godz. 15.30.

Możliwe zwiedzanie z przewodnikiem. Dla grup powyżej 6 osób – obowiązkowy GTS. Maksymalna liczba osób w grupie – 15 osób.

Trasa Królewska obejmuje: Apartament Wielki i Królewski, Pokoje Królewiczowskie, Salę Senatorską.

Wejście do sali z obrazami Rembrandta z parteru.


W roku 2020 z powodu ograniczeń epidemicznych akcja Darmowy listopad odbyła się w trybie online. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami filmowymi, które towarzyszyły zeszłorocznej edycji. Zobacz więcej>


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn