Prezentacja oryginalnego orła z zaplecka królewskiego tronu

Prezentacja oryginalnego orła z zaplecka królewskiego tronu

w ramach akcji Darmowy listopad 2021

#DarmowyListopad

Na zwiedzających Trasę Królewską w listopadzie czeka wyjątkowa atrakcja. W gablocie w Sali Tronowej prezentowany jest jedyny z zachowanych oryginalnych orłów tworzących z dekorację hafciarską ozdabiającą zaplecek królewskiego tronu.

85 pozostałych, wyszywanych srebrną i nicią, orłów zaginęło podczas II wojny światowej. W październiku 1939 Hans Frank, szef wyższego zarządu cywilnego okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu Ober-Ost, a wkrótce generalny gubernator, osobiście miał zerwać haftowane orły z zaplecka tronu i rozdać w prezencie niemieckim oficerom.

Poszukiwania orłów rozpoczęto od momentu podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego. Niestety, na terenie kraju nie udało się ich odnaleźć. Dzięki apelom w prasie polonijnej udało się jednak dotrzeć do Polaka zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych, który zadeklarował, że posiada orła, który według rodzinnych opowieści miał pochodzić z zamkowej Sali Tronowej, i wyraził chęć jego sprzedaży. Orzeł został zakupiony przez innego przedstawiciela Polonii amerykańskiej,  Zygmunta Nagórskiego, i przekazany w darze odbudowanemu Zamkowi Królewskiemu.

W październiku 1991 roku, a więc po 52 latach, orzeł powrócił więc na Zamek i mógł posłużyć jako podstawa do rekonstrukcji całej dekoracji hafciarskie w Sali Tronowej Zamku. Nad odtworzeniem 86 orłów pracowało 17 osób – każda z nich rekonstruowała jednego orła, co wymagało około trzech miesięcy pracy. W 1995 roku z okazji wernisażu wystawy Orzeł biały po raz pierwszy zaprezentowano publiczności pierwszy etap prac.