Szkoły podstawowe klasy I–III

> Cennik i ważne informacje

> Formularz zamówienia lekcji

> Regulamin rezerwacji lekcji muzealnych

1. JAKI ZNAK TWÓJ? SYMBOLE NARODOWE

Legendę o Orle Białym zna każde polskie dziecko. Wydaje się, że godło Polski nie ma dla nikogo tajemnic. Ale czy na pewno? Dlaczego polski orzeł jest biały, a jego tarcza czerwona? Co oznacza rycerz na koniu, który bardzo często towarzyszy naszemu godłu? Na czym siedzi polski orzeł wojskowy? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć. Uczniowie uczą się rozpoznać różne typy przedstawień herbu Polski, umieją wyjaśnić pojęcia: godło, tarcza herbowa, herb. Rozumieją symbolikę znaków narodowych.

2. BAL U KRÓLOWEJ BONY - lekcja z przedstawieniem, lekcja od klasy II / możliwość zamówienia zajęć z audiodeskrypcją

W trakcie lekcji uczniowie poznają włoską księżniczkę Bonę Sforzę, żonę Zygmunta Starego, która przygotowuje się do balu. To spotkanie będzie dla nich okazją do rozmowy o życiu i obyczajach dworskich za panowania dynastii Jagiellonów. Podczas przedstawienia młodsze dzieci uczą się ważnego elementu etykiety, jakim był dworski ukłon, a starsze – podstawowego kroku tańca z epoki. Uczniowie potrafią wymienić tytulaturę członków rodziny panującej, rozumieją, jaką rolę w funkcjonowaniu dworu królewskiego odgrywał ceremoniał.

3. JEGO KUDŁATA MOŚĆ KIOPEK - lekcja z przedstawieniem

Kiopek, ulubiony piesek króla Stanisława Augusta, zaginął. Dzieci wraz z przewodnikiem wyruszają na poszukiwanie. Niestety, odnajdują tylko ślady jego pobytu. Podczas poszukiwań poznają rodzinę króla, jego przyjaciół i mieszkańców Zamku, spotykają również dworzanina, dzięki któremu piesek zostaje odnaleziony. Dzięki lekcji uczniowie rozumieją, czym był dwór królewski, potrafią wymienić funkcje, jakie pełnili na nim jego członkowie.

4. KRÓL I JEGO DWÓR

Lekcja o czasach króla Stanisława Augusta. Król żył w otoczeniu wielu ludzi. Jego pracownikami byli zarówno dostojni urzędnicy, jak i zwyczajni służący. Ile osób zatrudniał władca naszego kraju? Kim były i czym się zajmowały te osoby? Jak żyły, pracowały i mieszkały? Czy pracownicy dworu otrzymywali wysokie wynagrodzenie? Z dworem królewskim związanych jest dużo ciekawych i zabawnych ploteczek. Podczas zajęć dzieci poznają podstawy XVIII-wiecznego ceremoniału i zwyczajów, poznają postać ostatniego króla Polski, symbolikę insygniów, dowiadują się, jak ważna jest zawsze umiejętność dobrego zachowania.

5. LEGENDY WARSZAWY: BAZYLISZEK

Podczas zajęć dzieci poznają jedną z najbardziej znanych legend warszawskich – o Bazyliszku – i przekonują się, że Zamek bywa miejscem tajemniczym, w którym czasem coś straszy. Uczniowie potrafią odtworzyć wątek fabularny legendy i rozumieją znaczenie przysłowia Strach ma wielkie oczy.

6. LEGENDY WARSZAWY: SYRENKA - lekcja z przedstawieniem

Dzieci poznają legendę o warszawskiej Syrence, ale także spotykają ją we wnętrzach Zamku Królewskiego. Syrenka opowiada niezwykłą historię przybycia do Warszawy. Uczniowie dowiadują się również, dlaczego na warszawskim herbie jest ona przedstawiona z mieczem i tarczą, potrafią odtworzyć wątek fabularny legendy i rozumieją, dlaczego podobizna Syrenki jest herbem Warszawy.

7. LEGENDY WARSZAWY: ZŁOTA KACZKA

Tematem lekcji jest historia królewny, która przez swoją zachłanność i umiłowanie złota została zaklęta w kaczkę. Dzieci dowiadują się, do czego może prowadzić egoistyczna postawa, i starają się pomóc w odczarowaniu nieszczęsnej królewny. Czy zechce ona, by zdjęto z niej zaklęcie? Dzięki zajęciom uczniowie potrafią odtworzyć wątek fabularny legendy, wskazać zasady zachowania się w przestrzeni muzeum. Rozumieją takie pojęcia, jak uczciwość, przyjaźń, bezinteresowność.

8. OPOWIEŚĆ KRÓLEWSKIEGO MAJSTRA / lekcja od klasy II

Dzieci oglądają zabytkowe przedmioty sztuki użytkowej, poznają dawne rzemiosła artystyczne oraz techniki zdobnicze, nazwy zawodów, uczą się szanować wartość pracy rzemieślników. Potrafią posługiwać się słowami związanymi z tematem, np. majster, majstersztyk, czeladnik, warsztat, docenić wartość pracy rzemieślniczej. Rozumieją znaczenie rzemiosła w dziejach sztuki i kultury, a także źródła nazw różnych zawodów.

9. PAŹ W SŁUŻBIE JEGO KRÓLEWSKIEJ MOŚCI - lekcja z przedstawieniem, możliwość zamówienia zajęć z audiodeskrypcją / lekcja od klasy II

W trakcie wędrówki po zamkowych komnatach uczestnicy spotykają niesfornego królewskiego pazia, który opowiada o trudach nauki i męczących obowiązkach, jakie spoczywały na najmłodszych dworzanach w XVIII w. Dzięki jego opowieści poznają organizację dworu królewskiego, zwyczaje na nim panujące oraz przyjemności i rozrywki, którymi dworzanie umilali sobie czas. Uczą się tańca dworskiego, rozumieją zasady i znaczenie etykiet. Potrafią wymienić najważniejszych urzędników dworskich i ich kompetencje.

10. PORTRET KRÓLA JEGOMOŚCI - lekcja od klasy II / zniżka dla szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych 70 zł / klasa

Oglądając reprezentacyjne i prywatne wizerunki królewskie, uczniowie poznają insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaki króla (korona, berło, jabłko). Uczą się rozpoznawać różne rodzaje portretów i ich znaczenie, świadomie posłużyć się słowami związanymi z tematem (np. król, królewicz, książę, koronacja, insygnia). Rozumieją symbolikę insygniów i stroju koronacyjnego oraz kolorów związanych z władzą. Biorą również udział w krótkich zajęciach plastycznych.

11. PRZEPOWIEDNIA KSIĘCIA JÓZEFA - lekcja z przedstawieniem / pałac Pod Blachą

Podczas zwiedzania apartamentu w pałacu Pod Blachą dzieci dowiedzą się, kim był książę Józef, jak żył i mieszkał, czym się zajmował. Podobno w młodości usłyszał przepowiednię o swoich losach. Jak ona brzmiała i czy się spełniła, dzieci dowiedzą się, oglądając przedstawienie teatralne Strzeż się sroki. Dzięki zajęciom dzieci dowiadują się, kto mieszkał w pałacu Pod Blachą, potrafią rozróżnić sekwencje zdarzeń, poznają znaczenia pojęć: bohater, przepowiednia, fatum. Uczą się podstaw zachowania w muzeum i na przedstawieniu teatralnym. Na zakończenie wykonają zadanie plastyczne.

12. SPRZEDAWCA DAKTYLI - lekcja z przedstawieniem / pałac Pod Blachą

W zaczarowany świat trzech historii uczniów przeniesie sprzedawca daktyli – Zahir. Na oczach dzieci swoją skrzynię z towarami zamieni w teatr. Przy okazji  widzowie uczestniczą w narracji, odpowiadają na pytania i wyciągają wnioski z historii. Spektakl inspirowany jest kolekcją kobierców w pałacu Pod Blachą, które zarazem stanowią oryginalną i niepowtarzalną scenografię. Po zakończeniu przedstawienia dzieci czeka zabawa niespodzianka - warsztaty plastyczne.

13. WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA / lekcja od klasy II

Dzięki słynnym obrazom Canaletta uczniowie poznają Warszawę sprzed ponad 200 lat – jej architekturę (ulice, pałace, kościoły) i mieszkańców (mieszczan, szlachtę, rzemieślników, przekupniów, kuglarzy, artystów, żebraków). Zastanawiają się, jak wyglądało życie dawnego miasta (transport, handel, rozrywki, higiena). Poznają biografię Bernarda Bellotta zw. Canalettem i tajniki jego warsztatu. Potrafią wskazać różnice między dawnym a współczesnym miastem, opisać obraz, posługując się takimi terminami, jak weduta, sztafaż, perspektywa. Rozumieją, jak powstaje
obraz olejny (gruntowanie płótna, szkic, camera obscura, werniks).

14. W PRACOWNI JANA MATEJKI / lekcja od klasy II

Podczas lekcji uczniowie poznają życie Jana Matejki, proces tworzenia dzieła od szkicu do jego ukończenia. Tematy oglądanych obrazów są pretekstem do rozmowy o rozbiorach, Konstytucji 3 maja i innych wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie uczą się jak opisywać obraz posługując się podstawową terminologią (kompozycja, plan, symetria, plama barwna itp.), oraz łączyć temat malarski z przedstawionymi wydarzeniami historycznymi. Rozumieją znaczenie malarstwa Matejki dla kultury polskiej.

15. MUZYKA W ZAMKU ZAKLĘTA

Zajęcia umuzykalniające. Podczas lekcji ożywa cała przyroda zaklęta w zamkowych wnętrzach. Uczniowie rozpoznają wizerunki zwierząt na arrasach, obrazach i innych eksponatach, a następnie tworzą ich muzyczne portrety, śpiewając i muzykując na instrumentach perkusyjnych. Po lekcji potrafią rozpoznać instrumenty perkusyjne i zagrać na nich. Rozumieją, jak motywy zwierząt były wykorzystywane w sztuce.

16. STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ - warsztaty

Spotkanie poświęcone dawnym smakołykom i naczyniom, w których je podawano. Dzieci oglądają eleganckie nakrycie stołu, oryginalne sztućce oraz poznają zasady dobrego zachowania przy stole. Podczas części plastycznej ulepią z gliny różnorodne naczynia. Prace zostaną wypalone w piecu, będzie można je odebrać w późniejszym terminie.


Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie