Wieczór z muzyką jazzową zespołu Artur Dutkiewicz Trio & Jorgos Skolias

Wykonawcy

Fortepian: Artur Dutkiewicz
Śpiew: Jorgos Skolias
Kontrabas: Michał Barański
Perkusja: Łukasz Żyta

Wspólny występ zespołu wybitnego pianisty jazzowego i ekspresyjnego wokalisty tego gatunku to spotkanie improwizacji z soulowo-bluesowym śpiewem. W programie koncertu znajdą się utwory z ostatnich płyt tria: Hendrix Piano, Niemen Improwizacje, Prana oraz jazzowe interpretacje greckich pieśni ludowych.


Artur Dutkiewicz Trio to jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, charakteryzujący się wyrazistym i rozpoznawalnym stylem, w którym silna ekspresja przeplata się z wyciszającymi, prawie medytacyjnymi momentami. Ostatnie albumy artystów: Hendrix Piano – pierwsza w historii jazzu płyta przedstawiająca muzykę Jimiego Hendrixa w oprawie fortepianowego tria jazzowego oraz Prana z kompozycjami lidera zespołu, zostały znakomicie przyjęte przez publiczność i krytyków.

Artur Dutkiewicz (ur. 1958 r. w Pińczowie) jest wybitnym pianistą jazzowym i kompozytorem oraz jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, nazywany „ambasadorem polskiego jazzu” ("Jazz Forum Magazine" 12/2012). W ciągu ostatnich kilku lat wystąpił w ponad 50 krajach na całym świecie, od USA – przez Europę – po Chiny i Australię.

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych i finalistą prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na festiwalu MIDEM  w Cannes w 1988 r.

W latach 1982 – 85  związał się z nowatorskim Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Gwalberta Miśka, występując tam zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor) oraz współtworząc muzykę do spektakli Proces i Taniec Lokatora. Wraz z zespołem uczestniczył  w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych (Niemcy, Szwajcaria, Dania, Włochy).

Koncertował z wybitnymi muzykami jazzowymi i bluesowymi, m.in.: Tomaszem Szukalskim (artyści grali wspólnie przez 25 lat jako Szukalski/Dutkiewicz Duo oraz w składzie Kwartetu Tomasza Szukalskiego), Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem i Dariuszem Oleszkiewiczem.

Muzyk występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie, z których wyróżnić należy choćby Jazz Jamboree, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival, International Jazz Pianists Festival w Kaliszu, Jazz Plaza w Hawanie, Polish Film Festival w Los Angeles, brazylijski Festival de Jazz Europeu, Sonidos Urbanos w Limie czy Glasgow Jazz Festival.

W 2015 r. odbył ze swoim triem trasę koncertową po Australii i Nowej Zelandii, gdzie wystąpił na najbardziej znaczących przeglądach. Rok później zawitał tam po raz kolejny, tym razem z serią 10 recitali solowych. Poza aktywnością w ramach Artur Dutkiewicz Trio, artysta rozwija bowiem również karierę solową. Jego ostatnie albumy: Hendrix Piano, Mazurki oraz Prana zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

Jorgos Skolias (ur. 1950 r. w Zgorzelcu) jest bodaj najbardziej oryginalnym w Polsce wokalistą jazzowo-rockowym, co zawdzięcza barwie głosu właściwej czarnym wokalistom, takich jak James Brown, Otis Redding czy Ray Charles. Znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewu wielogłosowego. Wykonuje jazz, blues, muzykę etniczną i gospel.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się  w Zgorzelcu, w wielonarodowym i kulturowo zróżnicowanym środowisku. W latach 70. rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami Nurt, Grupa 1111, Spisek Sześciu.

Od 1982 r. tworzył zawodowo w formacji KRZAK, co zapewniło mu zainteresowanie wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali artyście współpracę zarówno koncertową, jak i studyjną. Przez ponad rok współpracował z grupą Osjan. Przez trzy lata był także stałym wokalistą formacji Young Power, grupującej młodych artystów, grających free jazz z elementami rocka. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu.

W kolejnych latach muzyk współpracował z zespołami: Tie Break, Pick Up, Free Cooperation, a także Tomaszem Stańką, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem i Radosławem Nowakowskim. Wystąpił na wielu festiwalach muzycznych zarówno w Polsce (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, Picnic Country), jak i za granicą (Belgia, Szwecja, Berlin, Moskwa, Norwegia,Grecja). Uczestniczył też w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.

Jorgos Skolias jest artystą poszukującym inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, lecz także w muzyce etnicznej – greckiej, afrykańskiej, indyjskiej... Fascynacja starodawnymi technikami wokalnymi pozwoliła muzykowi opanować technikę śpiewu harmonicznego, czyli równoległego prowadzenia trzech głosów.