Królewskie Arkady Sztuki 2015

Królewskie Arkady Sztuki

 

 7 – 29 sierpnia 2015 r.

 

 Arkady Kubickiego

 

 

Szósta edycja artystycznego przedsięwzięcia, zainaugurowanego przez Zamek Królewski w Warszawie w 2010 roku, podobnie jak poprzednie, stanowić będzie interdyscyplinarną wymianę wartości, kształtowanych poprzez różne dziedziny sztuki: teatr, taniec oraz muzykę. Tegoroczny festiwal, obfitujący w spektakle i koncerty, stanie się wspaniałą okazją do poznania twórczości ponad stu zawodowych artystów, którzy zaprezentują swoje umiejętności w trakcie ośmiu wieczornych występów. O różnorodności i atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w tegorocznym programie będzie można przekonać się w dniach 729 sierpnia, podczas czterech kolejnych piątków i sobót. Poszczególne wieczory zaaranżowano – tradycyjnie –  w niezwykłej scenerii Arkad Kubickiego, usytuowanych nad brzegiem Wisły, u podnóża zamkowych Ogrodów.

 

Muzyczna część projektu to propozycja koncertów instrumentalnych oraz instrumentalno-wokalnych. Artyści będą wykonywali muzykę z różnych epok, urozmaicone tematycznie oryginalne utwory, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów. W części muzycznej festiwalu znalazło się miejsce zarówno na utwory dawne, jak i współczesne. Stanowić one będą naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Tegoroczny przegląd koncertów obejmuje cztery odsłony, w których wystąpią m.in.: Agata Sapiecha, Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, zespół Full Drive Henryka Miśkiewicza oraz Orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Podczas sierpniowej imprezy poznać będzie można również zespoły teatralne: z Sopotu, Warszawy, Łodzi oraz Wrocławia.

 

W ramach Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki od wielu lat staramy się pokazywać szerokiej publiczności interesujące dokonania polskiego teatru plastycznego. Tym razem Sopocki Teatr Tańca zaprezentuje swój najnowszy spektakl Bajadera – przepis na hecny balet współczesny, przykuwający uwagę różnorodnością stylów i ekspresji tańca, elementami kolażu muzycznego, barwnymi kostiumami oraz ciekawą choreografią. Słynący z absurdalnego humoru, obfitujący w wyszukane gesty plastyczne pantomimy Teatr Akt przestawi zaś spektakl Poza czasem – fantazyjną opowieść o podróży w czasie i przestrzeni,  utrzymaną w malowniczej stylistyce steampunk, z towarzyszeniem muzyki granej na żywo. Odsłaniający bogactwo, a także znaczenie gestów powitania w relacjach międzyludzkich, spektakl Piątka to propozycja Teatru Pracownia Fizyczna, bazującego na technikach tańca współczesnego i improwizacji. Ukierunkowany na zagadnienia szeroko pojętej kondycji współczesnego człowieka Teatr Formy z Wrocławia przedstawi z kolei najnowszy mimodram Mistrz i Małgorzata, będącym swobodną, pełną  głębokich treści natury mistycznej, autorską wizją powieści Michaiła Bułhakowa.

 

Festiwal od pięciu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między twórcami są wspólne przedsięwzięcia artystyczne.


Repertuar:

7 sierpnia (piątek) godz. 19.00
Wieczór z Teatrem Pracownia Fizyczna, spektakl Piątka; Łódź

8 sierpnia (sobota) godz. 19.00
Agata Sapiecha zaprasza: wieczór z muzyką dawną; Warszawa

 

14 sierpnia (piątek) godz. 19.00
Wieczór z Teatrem Akt, spektakl Poza czasem; Warszawa

15 sierpnia (sobota) godz. 19.00
Wieczór z muzyką polską: Szymanowski, Chopin, Lutosławski, Karłowicz; Warszawa

21 sierpnia (piątek) godz. 19.00
Wieczór z Sopockim Teatrem Tańca, spektakl Bajadera – przepis na hecny balet współczesny; Sopot

22 sierpnia (sobota) godz. 19.00
Wieczór z muzyką jazzową zespołu Full Drive Henryka Miśkiewicza

28 sierpnia (piątek) godz. 19.00
Wieczór z Teatrem Formy, spektakl Mistrz i Małgorzata; Wrocław

29 sierpnia (sobota) godz. 19.00
Wieczór z muzyką klasyczną; Warszawa


Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze.

 

Szczegółowy opis poszczególnych pozycji repertuaru znajduje się na stronie: www.zamek-krolewski.pl;

 

Informacje: tel. (22) 35 55 170, plac Zamkowy 4, 00 – 277 Warszawa, e-mail: ttaraszkiewicz@poczta.onet.pl