Wieczór z tangiem w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva, 5 sierpnia 2017 r., godz. 19.00

Dyrygent: Tomasz Radziwonowicz

Wykonawcy: orkiestra Sinfonia Viva

W programie:

Ángel Villoldo El choclo

Henryk Wars Zapomnisz o mnie

Fanny Gordon Skrwawione serca

Juan Llossas Tango-bolero, La paloma, Adios muchachos

Tomasz Radziwonowicz – Tango dla nieznajomej, La cumparsita, Lalka

Jerzy Petersburski – Ta ostatnia niedziela, Tango milonga

Jacob GadeJalousie

Jarosław Kukulski Tyle słońca w całym mieście


Orkiestra Sinfonia Viva powstała w 1998 r. z inicjatywy skrzypka, kompozytora i dyrygenta – Tomasza Radziwonowicza. Wieloletnia działalność muzyków zaowocowała bogatym dorobkiem artystycznym w muzyce klasycznej, jazzowej i filmowej, ponad 50 albumami, wieloma koncertami – w tym na festiwalach – w Polsce, Szwajcarii, Niemczech i Hiszpanii. Młodzi, utalentowani muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, to profesjonaliści, którzy grają z pasją i uśmiechem. Zróżnicowany repertuar zespołu obejmuje szerokie spektrum gatunkowe, od muzyki poważnej do rozrywkowej. Wszystko to sprawia, że Sinfonia Viva jest  jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych orkiestr na polskim rynku.

Muzycy zdobyli dwie Złote Płyty  ̶  za muzykę filmową Waldemara Kazaneckiego oraz Krzysztofa Komedy, oraz jedną Platynową za Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości, wydane w serii Wielcy kompozytorzy filmowi. W 2010 zespół otrzymał statuetkę Fryderyka za Closer Miki Urbaniak. Do nagrody tej muzyków nominowano aż 9 razy – za płyty nagrane samodzielnie lub z innymi artystami, w tym za krążki: Muzyka i ekran II (2001), Uniesienie Henryka Miśkiewicza (2005), 3 Andrzeja Smolika (2006), Musica Sacromontana VII. Józef Zeidler, Piotr Niestrawski (2013). Pasquale Anfossi. Oratorio La morte di San Filippo Neri (2014) przyniosła orkiestrze prestiżową francuską Nagrodę Złotego Orfeusza (2015), przyznawaną przez Académie du Disque Lyrique. Sinfonia Viva wielokrotnie współpracowała z: Krzysztofem Herdzinem, Marylą Rodowicz, Henrykiem Miśkiewicz, Anną Marią Jopek czy Krzesimirem Dębskim.

W powiększonym składzie i pod nazwą Classic Entertainment, wraz z legendarną grupą Yes, instrumentaliści odbyli tournée po Europie, gdzie promowali płytę Magnification. W lutym 2010 r. amerykański wahadłowiec Endeavour  zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonii Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora.

W 2012 r. ukazał się ważny dla zespołu album Grégoire'a Mareta, będący owocem muzycznego spotkania Sinfonii Vivy ze znakomitymi artystami: Markiem Kibble'em, Cassandrą Wilson, Marcusem Millerem, Toolsem Thielemansem i Raulem Midonem.

Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry – wydana przez Polskie Radio Muzyka polska – otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection.

Tomasz Radziwonowicz – jedna z ciekawszych postaci polskiej muzyki klasycznej, skrzypek-solista, aranżer, kompozytor, dyrygent i założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia Viva. Po ukończeniu w 1978 r. Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej, pracował w Filharmonii Narodowej. W latach 1981–1982 był solistą i II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva i rozwijał solową działalność koncertową. W roku 1987 wraz z bratem Karolem Radziwonowiczem podczas Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego wykonał prawykonanie Sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Wieniawskiego.

Z kwintetem I Solisti di Varsovia rozpoczął czynną działalność koncertową w kraju i za granicą oraz nagraniową dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. We współpracy z muzykami nagrał siedem albumów, m.in. komplet  dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy, za co otrzymał  nominację do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna.

Prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznawane Sinfonii Viva zaowocowały wieloma koncertami w Polsce i za granicą. Tomasz Radziwonowicz jest jednym z najbardziej aktywnych propagatorów polskiej kultury w kraju i za granicą. Interesuje się szeroko pojętą sztuką muzyczną we wszystkich jej aspektach i odmianach. Jest autorem najróżniejszych opracowań muzyki poważnej i rozrywkowej oraz kolęd i standardów jazzowych. Do jego ostatnich kompozycji należą: Koncert na wiolonczelę i smyczki, Koncert skrzypcowy oraz 3 Pieśni do słów Karola Wojtyły, Antyfona na sopran, chór mieszany i dziesięć instrumentów smyczkowych w ramach projektu Missa Nocturna w 1050. Rocznicę Chrztu Polski.

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy