Królewskie Arkady Sztuki 2021

628 sierpnia 2021 r.

Zapraszamy na dwunastą już edycję festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, który co roku gromadzi nietuzinkowych artystów oraz spragnioną niecodziennych wrażeń kulturalnych publiczność. Tradycyjnie w sierpniowe piątki i soboty swój repertuar zaprezentują niezależni, poszukujący twórcy, proponujący bardzo różnorodne spojrzenia na sztukę teatralną i muzykę – często zaskakujące odbiorców, a niekiedy będące dla nich intelektualnym wyzwaniem, zawsze jednak budzące emocje. Między 6 a 28 sierpnia przewidzianych jest dwanaście występów, w tym także program dla dzieci. Spotkajmy się znów pod historycznym sklepieniem Arkad Kubickiego u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie i przeżyjmy wspólnie ekscytujące chwile.

Festiwal zainauguruje recital Katarzyny Żak Miłosna Osiecka, na który złożą się osobiście wybrane przez artystkę utwory słynnej poetyki, których wspólnym mianownikiem jest miłość w różnych odcieniach. Wśród nich znajdą się dwa teksty poetyckie wcześniej nieadaptowane muzycznie.

Drom. Ścieżkami Romów to porywająca poetycko-filozoficzna opowieść o historii grupy etnicznej zamieszkującej od wieków niemal wszystkie kraje świata, a wciąż tak mało poznanej. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych stron świata  –  od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza po energetyczne rytmy flamenco.

Spektakl pt. Dziadek oparty jest na autentycznych notatkach dziadka Adama Walnego, autora spektaklu i twórcy Teatru Walny. W dziadkowych zapiskach radość z prostych czynności życiowych, takich jak zbieranie jabłek czy sadzenie truskawek, przeplata się z trudnymi doświadczeniami – chorobą lub śmiercią bliskich. Fabuła spektaklu jest retrospekcją – zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego dziadka, a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu.

Ostatni wieczór teatralny w Królewskich Arkadach Sztuki wypełni spektakl Fin Amore – osadzona w realiach średniowiecza historia miłości Jego i Jej – rycerza i damy. By zasłużyć na względy wybranki serca, On musi pokonać długą drogę pełną trudów i wyrzeczeń związanych z koniecznością sprostania wymogom kodeksu rycerskiego. W spektaklu nie chodzi jednak o przedstawienie jeszcze jednej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość.

Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowaliśmy cztery spotkania w ramach cyklu Arkady Dzieciom – dwa teatralne i dwa muzyczne. W części teatralnej znajdzie się m.in. przedstawienie Cmok. Smok – nowatorsko zinterpretowana przez wykonawców Teatru Scena 96 historia Smoka Wawelskiego, a także opowieść o niezwykłych przygodach Krawca Niteczki w formie pomysłowego monodramu opartego na opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego.  Część muzyczną z kolei wypełnią warsztaty pod tytułem Dzień dobry, muzyko, utrzymane w formie promenadowych koncertów z udziałem publiczności, prowadzone przez skrzypaczkę Monikę Kos-Nowicką i jej muzykujących przyjaciół.

Wyjątkowo atrakcyjnie w tym roku zapowiadają się sobotnie wieczorne koncerty Festiwalu. Pierwszy z nich, w wykonaniu Silesian Tango Quintet oraz Kingi Rataj, odbędzie się z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli – wybitnego kompozytora argentyńskiego i wirtuoza bandoneonu, który zrewolucjonizował tradycyjne tango, łącząc je z jazzem i muzyką klasyczną, w efekcie czego powstało Tango Nuevo – styl, który do dziś inspiruje muzyków i słuchaczy na całym świecie.

Z klasycznym recitalem na skrzypce i wiolonczelę wystąpi para młodych artystów Clémence de Forceville i Michał Zieliński, którzy zagrają m.in. Sonatę na skrzypce i wiolonczelę M.73 pamięci Claude'a Debussy'ego Maurice’a Ravela. miniatury na skrzypce i wiolonczelę Reinharda Gliére’a czy duo na skrzypce i wiolonczelę op. 7  Zoltána Kodálya. Jak co roku zadbaliśmy też o publiczność gustującą w nieco lżejszym gatunku muzyki. 14 sierpnia Nika Lubowicz, wokalistka jazzowa, razem z zespołem przedstawi nam swój bardzo osobisty projekt muzyczny zatytułowany Nika’s Dream.

Program festiwalu:

6 sierpnia (piątek), godz. 20.00Miłosna Osiecka – Katarzyna Żak z zespołem

7 sierpnia (sobota), godz. 12.00Dzień dobry, muzyko! (dla dzieci)

7 sierpnia (sobota), godz. 19.00W 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli – Silesian Tango Quintet & Kinga Rataj

13 sierpnia (piątek), godz. 20.00Drom – ścieżkami Romów – Teatr Migro

14 sierpnia (sobota), godz. 12.00Cmok.Smok – Teatr Scena 96 (dla dzieci)

14 sierpnia (sobota), godz. 19.00Nika's Dream – Nika Lubowicz z zespołem

20 sierpnia (piątek), godz. 20.00Dziadek – Teatr Walny

21 sierpnia (sobota), godz. 12.00Krawiec Niteczka – Teatr Malutki (dla dzieci)

21 sierpnia (sobota), godz. 19.00Wieczór z muzyką klasyczną Clemence de Forceville – skrzypce, Michał Zieliński – wiolonczela

27 sierpnia (piątek), godz. 20.00Fin Amor – Teatr Ewolucji Cienia

28 sierpnia (sobota), godz. 12.00Dzień dobry, muzyko! (dla dzieci)

28 sierpnia (sobota), godz. 19.00Wieczór z muzyką klasyczną – Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kos-Nowickiego

Wstęp na wszystkie spektakle w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych obowiązuje stosowanie się do zasad bezpieczeństwa epidemicznego, w tym noszenia maseczek przez cały czas trwania wydarzenia.

Poszczególne spektakle i warsztaty trwają do 60 minut

Wydarzenia dla dzieci przeznaczone są dla uczestników powyżej 5 lat

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze

Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@zamek-krolewski.pl


Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy


Organizatorzy:

log1

Mecenas Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum:

kghm

Partnerzy projektu:

Sponsor:

Patroni medialni:

Do pobrania dokument o obowiązku informacyjnym