Caravaggio i inni mistrzowie

Caravaggio i inni mistrzowie

Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego

10 listopada 2021 r.–10 lutego 2022 r.

Chłopiec gryziony przez jaszczurkę pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, a także ponad czterdzieści płócien artystów  z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. będzie można podziwiać w ramach wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się dzieła takich twórców jak m.in. Lorenzo Lotto,  Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera.

Wszystkie płótna pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890-1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi) z siedzibą we Florencji.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który zwiedzał wystawę 9 listopada powiedział:

„Dzieła Caravaggia to jest najlepsze światowe malarstwo. Dobrze, że takie wystawy są organizowane. Bardzo się cieszę, że nasze instytucje muzealne, dyrektorzy, pracownicy stają się coraz bardziej odważni w planowaniu wystaw, które są wystawami światowymi. To dzieło tam, gdzie ono jest wystawiane, we Florencji, jest trudno zobaczyć, ponieważ zawsze ustawiają się do niego kolejki. Tutaj, na Zamku Królewskim w Warszawie, mamy na miejscu Chłopca gryzionego przez jaszczurkę. To niesamowity temat i ekspresja tego obrazu wielkiego Caravaggia. A obok niego 40 obrazów wielkiej klasy! Zapraszam bardzo serdecznie!”

Bilety na wystawę dostępne są już w kasach Zamku i online.

Ceny biletów>

Zobacz pełny opis wystawy


Materiał filmowy z otwarcia wystawy:


Zaproszenie na wystawę:


Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych, zostanie również wydany naukowy katalog zawierający eseje i noty opracowane przez badaczy związanych z Fundacją Roberta Longhiego.


10 listopada 2021 r., godz. 18.0020.30 (Sala Koncertowa) – spotkanie z kuratorkami wystawy z Fundacji Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja

Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner
Prowadzenie: Maria Cristina Bandera – Fundacja Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja

Caravaggia Wieczerza z Emaus z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum
Prowadzenie: Sandrina Bandera – Fundacja Roberta Longhiego (Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi), Florencja

Wstęp bezpłatny


Wykłady

W ramach serii wykładów towarzyszących wystawie polscy i zagraniczni specjaliści przybliżą złożoną tematykę związaną z twórczością Caravaggia. Zapraszamy też na prelekcje poświęcone sylwetce Roberto Longhiego – uczonego i kolekcjonera, znawcy twórczości Caravaggia.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Zamku

Najbliższy wykład:

17 listopada 2021 r., godz. 18.0019.30, Nowa Izba Poselska

O mnogości interpretacji obrazu „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” Caravaggia

Prowadzenie: dr Artur Badach – Zamek Królewski w Warszawie

Zobacz pełną listę wykładów


Program edukacyjny

Wystawie Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego towarzyszy program edukacyjny realizowany poprzez przestrzeń działań twórczych na wystawie, a także w ramach stałych cykli zajęć, adresowanych do różnych grup wiekowych.

Najbliższe zajęcia:

21 listopada 2021 r., godz. 12.00Caravaggio – mistrz światłocienia i emocji. Spotkanie z obrazem Chłopiec gryziony przez jaszczurkę na wystawie Caravaggio i inni mistrzowiespotkanie z cyklu Godzina ze sztuką

Zobacz pełną listę zajęć


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn

loga