Koncert z cyklu "Pierwsze wykonania" 24 września 2017 r.

Koncert z cyklu "Pierwsze wykonania"

24 września 2017 r.

18.00

Sala Wielka

Koncert poświęcony
90. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci
Mścisława Rostropowicza









Wykonawcy:

Murad Huseynov – fortepian
Aleksey Miltikh – wiolonczela
Sahib Pashazade – tar



W programie:

Uzejir  Hadżybejli Ashiq sayagi (Pieśń aszyków) – trio

Johann Sebastian Bach Sarabanda ze Suity nr 2, d-moll - wiolonczela

Wasif Adigezalov Qerenfil (Goździk) - tar, fortepian

Sergiusz Rachmaninow Wokaliza - wiolonczela, fortepian

Robert Schumann – Ferenc Liszt  - Widmung (Dedykacja) - fortepian

Michał Ogiński - Polonez a-moll - tar

Fryderyk Chopin Walc b-moll op. 69 nr 10 – tar

przerwa

Nazim Aliverdibekow Elegia -  wiolonczela

Fikrat Amirov Fragment z baletu 1001 noc – tar

Farhad Bedelbejli Shusha – trio

Kara Karajew 6 preludiów fortepianowych

Hasan Rzajev - mugam Cahargah - tar

Ogtaj Zulfugarov taniec Mugam – wiolonczela

Afrasijab Bedelbejli Taniec – wiolonczela, fortepian

Tofig Gulijew – taniec Qaytaqi - fortepian

Rauf Hażijew - Azerbejdżan - trio

Sahib Pashazade (tar) – urodził się w Baku. W latach 1987-1998 uczył się w szkole średniej im. BülBüla.  W 2005 roku ukończył studia wyższe w Narodowym Konserwatorium Azerbejdżanu, a w latach 2005-2009 odbył studia podyplomowe. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Koncertował w takich krajach jak Maroko, Chiny, Litwa, Szwecja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Austria, Węgry, Rumunia, Grecja.   W 2001 roku rozpoczął pracę w Azerbejdżańskiej Państwowej Filharmonii jako muzyk grający na tarze w orkiestrze Ludowych Instrumentów Muzycznych w Państwowym Zespołem Azerbejdżanu Pieśni i Tańca im. F. Amirowa, gdzie pracuje do dziś. Od 2013 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Narodowym Konserwatorium Azerbejdżanu. W 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego artysty Republiki Azerbejdżanu, w latach 2011-2016 otrzymał kilkakrotnie Nagrodę Prezydenta RA.

Aleksey Miltykh (wiolonczela) – urodził się na Ukrainie. Rozpoczął naukę w szkole średniej im. BülBüla, a następnie wstąpił do klasy wioloczeli w Akademii Muzycznej w Baku. Laureat kilku krajowych i regionalnych konkursów. Od 1998 roku pracuje w Państwowej Orkiestrze Kameralnej im. Kara Karajewa. Od 2003 roku członek Państwowego Kwartetu Kameralnego Azerbejdżanu. W tym samym roku uczestniczył aktywnie w projekcie "Apple Hill Playing for Peace", przeprowadzonym w Bostonie. W 2006 r. pracował w Orkiestrze Symfonicznej Sankt-Petersburga pod przewodnictwem J.Temirkhanova. Od 2012 roku jest Honorowym Artystą Republiki Azerbejdżanu. Koncertował w Stanach Zjednoczonych (Boston i Nowy Jork), Niemczech, Francji, Turcji, Rosji, Ukrainie, Południowej Korei. Od 2016 roku jest nauczycielem w Akademii Muzycznej w Baku.

Murad Huseynov – znany pianista, Narodowy Artysta Republiki Azerbejdżanu, laureat międzynarodowych konkursów. Urodził się 1 grudnia 1973 r. w Baku. Był wyróżniającym się uczniem w Szkole Muzycznej im. Bulbula.  W latach 1991-1997 studiował w Bakijskiej Akademii Muzycznej. W latach 2000-2002 otrzymał stypendium rządu francuskiego. Oprócz studiów w Baku, pianista doskonalił swoje umiejętności zawodowe również w Wyższej Szkole Muzycznej w Paryżu w latach 2000-2003 i w Państwowym Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie w latach 2004-2006. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu w Tbilisi (Gruzja, 1997) i Laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistów w Galliardzie (Francja, 1998).  Wygrał III Międzynarodowy Konkurs Pianistów im. F. Poulenca w Limoges (Francja, 2012) oraz otrzymał trzy specjalne nagrody za najlepsze wykonanie utworów kompozytorów francuskich.

Koncertował w wielu krajach m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Japonii, Rosji, Niemczech, Gruzji, na Węgrzech, Malcie, Afganistanie. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej im. J.S. Bacha (Stambuł, 2000), Piano Festival (Stambuł, 2000), Piano Festival (Hiroszima, 2002), Musical Kremlin (Moskwa, 2004) i t.d.

Występuje ze znanymi orkiestrami i zespołami takimi jak: Orkiestra Królewskiej Filharmonii w Londynie, Orkiestra Symfoniczna Limoges (Francja), Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu im. Uz. Hajibayli, Państwowa Orkiestra Kameralna Azerbejdżanu im. G. Garayeva, Nowy Rosyjski Kwartet.

Od 2011 r. jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Mugamu w Baku.
W 2011 roku został odznaczony medalem Senatu Francji.
W 2012 r. stał się laureatem Orderu Sztuki i Literatury (Francja).
W 2012 r. z inicjatywy Prezydenta Węgier otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasług Węgier.