Inauguracja cyklu koncertowego 2020, 2 lutego 2020 r.

Inauguracja cyklu koncertowego Nie tylko klasycznie

2 lutego 2020 r.

godz. 18.00

Sala Wielka


Wykonawcy:

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

Tomasz Strahl – wiolonczela

Jakub Jakowicz – skrzypce


Program:

R. Twardowski – Lituania
M. Górecki – Elegia
S. Czarnecki – Narew Concerto

PRZERWA

R. Twardowski – Melodie kurpiowskie
S. Czarnecki – Concerto Lendinum


Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 r. jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 40-letniego okre­su swego istnienia dała ponad 1000 koncertów w kraju i poza jego granica­mi. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej, m.in. Podlaską Markę Roku 2018 oraz Łomżyńskiego Anioła Biz­nesu 2019 w kategorii Ambasador Ziemi Łomżyńskiej. Dyrektorami orkiestry byli kolejno: Mieczysław Szymański, Henryk Szwedo i Tadeusz Chachaj, który odchodząc ze stanowiska, otrzymał z rąk następcy tytuł honorowego pierw­szego dyrygenta. Od roku 2004 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii pełni Jan Miłosz Zarzycki. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży gościła wielu znakomitych solistów, m.in. Eugen Indjic, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Gra­żyna Brodzińska, Piotr Paleczny. Za pulpitem dyrygenckim stawali mistrzowie batuty: Tomasz Bugaj, Pierangelo Gelmini, Jerzy Maksymiuk, Marek Pija­rowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Stefan Fraas, Giancarlo De Lorenzo, Peder Rensvik, Jerzy Salwarowski, Józef Wiłkomirski. Łomżyńscy Filharmonicy brali udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival (Norwegia), Klaipėda Music Spring (Litwa), Music Festi­val „Užutrakio vakarai” w Trokach (Litwa), Pieśń znad Solczy w Solecznikach (Litwa), Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach (Litwa), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Kantata w Giżycku, Moniuszkow­skim Festiwalu Podlasia oraz Festiwalu Operowo-Operetkowym na Mazowszu. Łomżyńscy Filharmonicy mają w swoim dorobku 14 płyt, z których jedna otrzy­mała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2019, pięć otrzy­mało nominacje do tej nagrody oraz dwie – do International Classical Music Awards.

Tomasz Strahl – jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta rządu austriac­kiego odbył roczne studium podyplomowe w Universität für Musik und dar­stellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagro­dy na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Od wielu lat prowadzi ożywioną dzia­łalność koncertową w kraju i za granicą. Występował m.in. w Schauspielhaus (Berlin), Brucknersaal (Linz), St. John’s Smith Square (Londyn), Art Center (Tel Awiw), Toppan Hall (Tokio), Auditori (Barcelona), Sali im. Michaiła Glinki w Sankt Petersburgu, w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Filhar­monii Narodowej. Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Kon­certu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). Dyskografia artysty obej­muje nagrania dla Pony Canyon, CD Accord, Pavane Records, Gema Stereo, Polmusic, Acte Préalable oraz Sony Classics. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a w 2003 r. został jej laureatem. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w War­szawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Od roku 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. W roku 2017 otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodo­wego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Rok 2019 przyniósł mu nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm (Norymberga 1778).

Jakub Jakowicz uczył się gry na skrzypcach u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fry­deryka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twór­ców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kom­pozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 r. zadebiutował z Filharmonikami Monachijski­mi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomo­wanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concer­to Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Kirill Karabits, Michail Jurowski, Marc Minkowski czy Stefan Solyom. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzyp­cowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 r. gra z pianistą Bartoszem Bednarczy­kiem – wspólnie nagrali płyty Subito (Polskie Radio), Beethoven Violin Sonatas (Subito Records), krążek z Partitą Witolda Lutosławskiego (CD Accord) oraz płytę z muzyką kameralną Franza Schuberta (Polskie Radio). Jest też związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, a od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet. Płyta ze­społu (ECM) z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. W 2014 r. zespół odebrał prestiżową Nagrodę im. Paula Hindemitha Miasta Hanau. Jakub Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzyp­cowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 r. został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Try­buny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 r. otrzymał nagrodę fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapo­wiadającego się skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. otrzymał nagrodę Orfeusz podczas Festiwalu Warszawska Jesień. Artysta ma tytuł doktora sztuk muzycznych. Uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w War­szawie oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Kato­wicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859) dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat między­narodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Wę­grzech. W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest rów­nież absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Ka­towicach (1990), jako skrzypek został laureatem licznych konkursów mu­zycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Prze­glądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry. W roku 1997 zdobył III nagrodę na VII Między­narodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, na­stępnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Warszawską Operą Kameralną. W 2004 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrygował wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukra­inie, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Libanie, Hiszpanii, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku 18 nagranych płyt. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech i w Buł­garii. W 2008 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dzie­dzictwa Fryderyka Chopina, a w roku 2013 Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.