Wspaniali goście w Królewskich Ogrodach

Do końca listopada wzdłuż głównej osi podłużnej ogrodu będzie można podziwiać rzeźby ośmiu muz olimpijskich oraz czternaście kamiennych waz wypełnionymi różami i roślinami sezonowymi.

Rzeźby i wazy zostały przygotowane przez naszego Partnera firmę Chronos, której serdecznie dziękujemy za wzorową współpracę i pełen profesjonalizm w zakresie doboru, montażu i realizacji czasowej wystawy rzeźbiarskiej w ogrodach.

Dekoracje rzeźbiarskie tymczasowo wypełniają lukę wynikającą z nieobecności w Ogrodach stałego, opartego na źródłach historycznych programu rzeźbiarskiego, który zostanie opracowany i zrealizowany w przyszłości.

Zachęcamy do przekonania się na własne oczy, jak wspaniale prezentują się figury kobiece oraz okazałe kamienne wazy na tle bukowych żywopłotów. Muzy olimpijskie zostały opracowane przez Witolda Czopowika i Edwarda Jelińskiego, którzy w przeszłości z ramienia PKZ Monument brali udział w pracach konserwatorskich podczas odbudowy Zamku Królewskiego, oraz dr. hab. Piotra Siwczuka, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Osiem spośród muz widocznych jest od razu po wejściu do Ogrodów. Gdzie znajduje się dziewiąta? Odnalezienie w ogrodowych labiryntach zagubionej muzy Erato to zadanie dla Państwa!

  

Przy okazji poszukiwań warto zajrzeć do czterech gabinetów utworzonych z zabytkowych boskietów grabowych. Tam z kolei zagościły Zima, Wiosna, Lato i Jesień – inspirowane dziełami XVIII-wiecznego francuskiego rzeźbiarza Pierre’a Legrosa personifikacje pór roku autorstwa Witolda Czopowika i Edwarda Jelińskiego, symbolizujące nieubłagany upływ czasu i zależność człowieka od rytmu natury.

Na specjalną uwagę zasługuje przepiękna waza 'Królowej Warszawy’®, która została zaprojektowana przez Chronos specjalnie dla naszej wyjątkowej odmiany róży. Wedle relacji naszego Partnera poszukiwanie idealnej formy dla naszej Królowej trwało długo i wymagało stworzenia aż 28 prototypów! Warto było jednak czekać na ostatecznie wypracowaną formę. Waza świetnie wkomponowała się w rabatę sezonową między boskietami, a róża wygląda w niej fantastycznie!

Więcej informacji o kolekcji Chronos znajdziecie Państwo na stronie Partnera.