- Home
- Your visit
- Arkady Kubickiego
- Archiwum wydarzeń
- Królewskie Arkady Sztuki 2023
Królewskie Arkady Sztuki 2023
Królewskie Arkady Sztuki 2023
4–26 sierpnia
Arkady Kubickiego i Ogrody Królewskie
Już po raz czternasty zapraszamy na cykl ekscytujących spotkań z teatrem i muzyką. Jak co roku pod historycznym ceglanym sklepieniem zagoszczą nietuzinkowi artyści, których występy zapamiętamy na długo. Bogaty i zróżnicowany program pozwoli każdemu miłośnikowi wrażeń artystycznych, niezależnie od wieku, znaleźć coś dla siebie. Tegoroczna edycja to okazja do przypomnienia twórczości Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu wybitnych artystów i w specjalnych aranżacjach. Na festiwalowej scenie wystąpią: Rafał Bartmiński, Piotr Baron, Agnieszka Przepiórska, Katarzyna Żak i wielu innych.
Wieczory z teatrem
Coroczne letnie zamkowe święto teatru i muzyki rozpoczniemy poruszającym monodramem biograficznym Ginczanka. Przepis na prostotę życia, przygotowanym przez Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa oraz Bałtycką Agencję Artystyczną BART. Agnieszka Przepiórska wciela się w nim w rolę młodej żydowskiej poetki Zuzanny Ginczanki, która stoi u progu kariery literackiej, jednak gdy świat zdaje się już leżeć u jej stóp, wybucha II wojna światowa.
Zobaczymy także Pana i Panią O! – komedię bez słów, w której zespół Teatru Pantomimy Mimo jedynie ruchem i gestem mistrzowsko odwzorowuje uczucia i emocje dwojga samotnych, poszukujących miłości ludzi. Odrobina magii łączy się tu z codziennością w atmosferze lekko absurdalnego humoru.
W spektaklu Echa Teatr Migro z Krakowa zabierze nas z kolei w podróż do świata wielu kultur, narodowości i wyznań – Kresów Wschodnich sprzed wojny i po niej. To nie tylko barwna opowieść o przeszłości, ale również zaproszenie do przyjrzenia się własnym korzeniom i głębszego zastanowienia się nad rolą, jaką pełnią one w naszym życiu.
Wieczory z muzyką klasyczną
Cykl spotkań muzycznych rozpocznie się od koncertu Młynarski – Kocham cię, życie w wykonaniu Katarzyny Żak z zespołem. Artystka, która w 1991 roku otrzymała wyróżnienie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w postaci warsztatów i rocznej opieki artystycznej Wojciecha Młynarskiego (co zaowocowało recitalem i nagraniem płyty Młynarski Jazz) po ponad trzech dekadach oddaje hołd swojemu mistrzowi, mierząc się z innym niż wówczas repertuarem z jego dorobku.
W ramach kolejnej muzycznej odsłony festiwalu wystąpi Piotr Baron – jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych – wraz ze swoim kwintetem. Artyści zaprezentują program z ich ostatniego albumu Wodecki Jazz. To projekt wyjątkowy – łączący wybitne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego, nieodżałowanego gwiazdora polskiej estrady, z brawurowym wykonaniem jazzowych zawodników wagi ciężkiej.
Inną propozycją muzyczną będzie recital wokalno-fortepianowy w wykonaniu śpiewaka operowego Rafała Bartmińskiego oraz pianisty Roberta Marata. Rafał Bartmiński to światowego formatu artysta, który ma na koncie współpracę z najlepszymi operami, filharmoniami i dyrygentami, a obecnie jest solistą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Robert jest profesorem na Akademii Muzycznej w Łodzi, a jednocześnie intensywnie koncertującym muzykiem, nagradzanym w wielu konkursach.
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się także koncert muzyki Roberta Schumana i Antonína Dvořáka w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata, w skład której wchodzą muzycy najważniejszych warszawskich instytucji, takich jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki Opera Narodowa czy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Koncert poprowadzi ceniony interpretator muzyki oratoryjnej i dzieł klasycznych dyrygent Paweł Kos-Nowicki, a jako solista wystąpi Tomasz Strahl – jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.
Dla rodzin z dziećmi
Na najmłodszych miłośników sztuki czekają dwa rodzinne warsztaty teatralno-muzyczne z cyklu Arkady Sztuki Dzieciom przygotowane przez Żoliborski Dom Kultury oraz dwa spektakle w wykonaniu Teatru Scena 96:
Szewc Kopytko i Kaczor Kwak – spektakl lalkowy oparty na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Historia szewczyka, który zamiast robić buty, bezustannie psoci oraz jego równie psotliwego towarzysza, którego napotyka, gdy wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód i odtąd psocą razem. Na swej drodze spotykają jednak staruszka, który uczy ich, że żartować można mądrze i dzięki temu nieść innym radość i uśmiech.
Czerwony kapturek – nowatorsko zinterpretowana znana baśń, której bohaterowie zachowują się niestandardowo, a dodatkowo odnajdujemy ich w miejscach trudnych do przewidzenia. Tradycyjna oprawa łączy się tu ze sporą dawką humoru, skierowanego zarówno do młodszego, jak i starszego widza.
Teatr Scena 96 od wielu lat realizuje projekty edukacyjne i animacyjne w oparciu o fabułę popularnych baśni oraz opowieści.
W ramach części muzycznej festiwalu dwukrotnie odbędą się warsztaty dla dzieci i rodziców z cyklu Dzień Dobry, muzyko: Z klarnetem i akordeonem przez świat! oraz Szaleństwa na 16 strunach! W ramach tych spotkań będziemy wspólnie śpiewać, klaskać i grać na instrumentach perkusyjnych, a akompaniować będzie kwartet smyczkowy. Spotkania poprowadzi skrzypaczka, członkini znanej i cenionej orkiestry Warsaw Camerata Monika Kos-Nowicka.
Festiwal Królewskie Arkady Sztuki od trzynastu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także inicjowania działań artystyczno-kulturalnych.
Repertuar:
4 sierpnia (piątek), godz. 20.00 – Wieczór z teatrem: Ginczanka. Przepis na prostotę życia, monodram Agnieszki Przepiórskiej, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Arkady Kubickiego
5 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Wieczór z muzyką: Młynarski – Kocham Cię życie, koncert Katarzyny Żak z zespołem w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, Piotr Malicki – gitara, Bartłomiej Krauz – akordeon, Witold Cisło – gitara basowa, Arkady Kubickiego
11 sierpnia (piątek), godz. 20.00 – Wieczór z teatrem: Pan i Pani O! – spektakl Teatru Pantomimy Mimo z Warszawy, Ogród Dolny
12 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Wieczór z muzyką: Wodecki Jazz – koncert zespołu Piotr Baron Quintet w składzie: Piotr Baron – saksofon, Robert Majewski – trąbka, Piotr Wyleżoł – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja, Arkady Kubickiego
18 sierpnia (piątek), godz. 20.00 – Wieczór z teatrem: Echa – spektakl Teatru Migro z Krakowa, Ogród Dolny
19 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Wieczór z muzyką, recital wokalno-fortepianowy Rafała Bartmińskiego (tenor) i Roberta Marata (fortepian) – fortepian, Arkady Kubickiego
26 sierpnia (sobota) godz. 19.00 – Wieczór z muzyką: Warsaw Camerata, Tomasz Strahl – wiolonczela, Paweł Kos-Nowicki – dyrygent. W programie: Robert Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 (w opr. na orkiestrę smyczkową), Antonín Dvořák – Serenada na orkiestrę smyczkową E-dur op. 22, Sala Wielka
5 sierpnia (sobota), godz. 12.00 – Dzień dobry, muzyko. Z klarnetem i akordeonem przez świat! – warsztaty teatralno-muzyczne, prowadzenie: Monika Kos-Nowicka, Arkady Kubickiego
12 sierpnia (sobota), godz. 12.00 – Szewc Kopytko i kaczor Kwak – spektakl Teatru Scena 96, Arkady Kubickiego
19 sierpnia (sobota), godz. 12.00 – Czerwony Kapturek – spektakl Teatru Scena 96, Arkady Kubickiego
26 sierpnia (sobota), godz. 12.00 – Dzień dobry, muzyko. Szaleństwa na 16 strunach! – warsztaty teatralno-muzyczne, prowadzenie: Monika Kos-Nowicka, Arkady Kubickiego
Wstęp wolny. Poszczególne wydarzenia trwają do 60 minut. Program dla dzieci przeznaczony jest dla dzieci powyżej 5 r.ż. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze. Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@zamek-krolewski.pl