14 maja 2025 r. – Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim
Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim
Koncert stypendystów Funduszu ZDOLNI
18 maja 2025 r. (niedziela), godz. 12.00
Sala Koncertowa
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi w ramach projektu realizowanego przez Fundusz ZDOLNI we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie – Muzeum i Muzeum Łazienki Królewskie, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum lub online: Kup bilet
Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Max Bruch, Felix Mendelssohn, André Messager, Niccolò Paganini, Clara Schumann, Carl Stamitz, Ralph Vaughan Williams, Jerzy Fryderyk Wojciechowski.
Prowadzenie koncertu:
Wystąpią:
Milena Kluczyńska – saksofon, Oliwia Stojanowska – altówka, Anna Wojtaszek – skrzypce, duet w składzie Oliwia Walczak – skrzypce, Julia Willner-Paster – fortepian oraz kwintet w składzie Julia Sekulska – skrzypce, Oliwia Stojanowska – altówka, Andrii Malyk – wiolonczela, Jan Miodoński – kontrabas, Jakub Grzybacz – fortepian.
Młodym muzykom przy fortepianie będą towarzyszyć pianiści kameraliści Marcin Grabosz, Urszula Ledwoń, Krzysztof Stanienda.
Milena Kluczyńska – 15-letnia klarnecistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie klarnetu Pana Rafała Dyndy. Swoją przygodę z klarnetem rozpoczęła w wieku 10 lat i jak sama mówi była to „miłość od pierwszego zadęcia”. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali i konkursów m in. otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych JUPITER 2024, Grand Prix w II Śląskim Festiwalu Klarnetowym, 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2024. Idolami instrumentalnymi Mileny są Sharon Kam i Han Kim - młodzi wirtuozi klarnetu. Milena uczy się również śpiewu i gry na fortepianie. Stypendystką Funduszu ZDOLNI została w 2024 roku.
Oliwia Stojanowska – 17 letnia altowiolistka, naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat, a w wieku 15 lat kontynuowała naukę na altówce. Aktualnie uczęszcza do Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie w klasie Tomasza Ptaka. Oliwia jest laureatką konkursów ogólnopolskich I międzynarodowych, między innymi uzyskała 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Bohdana Warchala w Dolnym Kubinie, 2 miejsce w VIII Przeglądzie Altowiolowym im. Tadeusza Goneta w Krakowie, 2 miejsce w III Ogólopolskim Konkursie Altówkowym Muzyki Polskiej im. Zbigniewa Friemana, oraz 2 miejsce w XII Konkursie Altówkowym w Żywcu. Jako solistka wystąpiła w cyklu 9 koncertów wraz z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, została również dwukrotnie zakwalifikowana do projektu Orchestra4Young pod batutą Adama Sztaby, z czego raz na stanowisku prowadzącej sekcji. Wzięła także udział w Music For Future International Youth Orchestra w Krzyżowej. Stypendystką Funduszu ZDOLNI jest od 2024 roku.
Anna Wojtaszek – 14-letnia skrzypaczka z Krakowa, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie Kariny Gidaszewskiej i Marty Gidaszewskiej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim pod kierunkiem Łukasza Jarosa. Kolejnym krokiem edukacji muzycznej była Państwowa Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Poznaniu gdzie kształciła się w klasie Kariny Jakubowskiej. Skrzypce to jej największa pasja i swoje umiejętności rozwija również uczestnicząc w kursach muzycznych pod okiem znanych i cenionych pedagogów. Ania jest wielokrotną uczestniczką konkursów skrzypcowych o randze krajowej i międzynarodowej, na których zdobywała tytuł laureatki. Zdobyte laury dały jej siłę i motywację do dalszego rozwoju osobistego i artystycznego. W ostatnim czasie miała okazję prezentować swoje umiejętności podczas koncertów min.: koncert z orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, koncert na 100-lecie Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Występ w Akademii Muzycznej w Poznaniu, Koncert Młodzi Wirtuozi – Łazienki Królewskie w Warszawie. Była uczestniczką Lusławickiej Orkiestry Talentów prowadzonej przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Od roku 2023 jest stypendystką Funduszu ZDOLNI.
Oliwia Walczak – skrzypce, Julia Willner-Paster – fortepian to duet, który powstał w ramach XXXI Warsztatów Muzyki Kameralnej organizowanych przez Fundusz ZDOLNI w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Po udanej współpracy członkinie duetu postanowiły kontynuować współpracę i zacząć budować repertuar, by móc stale występować tym składzie. Młode artystki chciałyby swoją działalnością promować muzykę napisaną przez kobiety – kompozytorki , których twórczość jak pokazuje historia - często była pomijana pomimo niewątpliwej wartości muzycznej ich kompozycji. Oliwia Walczak jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w ZSM w Poznaniu, w klasie skrzypiec Marcina Baranowskiego i Joanny Kreft, a Julia Willner-Paster jest uczennicą Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Huberta Salwarowskiego. Członkinie zespołu są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich oraz biorą udział w projektach kameralnych. Stypendystkami Funduszu ZDOLNI są od 2022 roku.
Kwintet fortepianowy: Julia Sekulska – skrzypce, Oliwia Stojanowska – altówka, Andrii Malyk – wiolonczela, Jan Miodoński – kontrabas, Jakub Grzybacz – fortepian. Zespół powstał podczas Warsztatów Kameralnych w Lusławicach w 2025 roku. Kwintet tworzą młodzi muzycy kształcący się w renomowanych szkołach muzycznych w Polsce. Julia i Andrii są absolwentami Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie – Julia w klasie skrzypiec Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy, a Andrii w klasie wiolonczeli Siergieja Rysanowa. Oliwia kontynuuje naukę w V klasie tej samej szkoły w klasie altówki Tomasza Ptaka. Jan Miodoński jest uczniem V klasy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, gdzie kształci się w klasie kontrabasu Grzegorza Skórki. Jakub Grzybacz uczy się w IV klasie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie fortepianu Anny Dudy. Poza działalnością kameralną rozwijają swoje umiejętności solistyczne, zdobywając nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stypendystami Funduszu ZDOLNI są: Julia, Oliwia i Jakub od 2024 roku, a Andrii i Jan od 2023 roku.
Fundusz ZDOLNI to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.
Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org