Wiosenne przebudzenie – Wiosna, ach to ty... lko w Ogrodach Królewskich

WIOSENNE PRZEBUDZENIE – WIOSNA, ACH TO TY… LKO W KRÓLEWSKICH OGRODACH

CZASOWA PREZENTACJA ROŚLIN WIOSENNYCH – KWIECIEŃ–MAJ

Masz płótno, pędzel, zatem używaj palety:
Natura jest dla Ciebie: podkreśl jej zalety.
Nie sadź w pośpiechu, jeno wolno pędzel prowadź,
I kiedy ją ozdabiasz, umiej naśladować.

(Delille, Wojejkow „Sady”, St. Petersburg 1816)

Realizując hasło Muzeum w zgodzie z naturą Królewskie Ogrody prezentują ponad 40 tys. wiosennych roślin w okresie od kwietnia do maja. Podczas zwiedzania będą Państwu towarzyszyć feerie barw, nuty zapachowe inspirowane wiosną, różnorodność form i kształtów przebijających się przez ziemię kwiatów oraz dźwięki owadów wybudzonych po zimie na pierwsze karmienie.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkową kolekcję roślin cebulowych prezentowaną w tym roku w Ogrodach. Szczególnie cenne i oryginalne odmiany zostały dla Państwa w Ogrodach oznaczone tabliczkami, aby łatwiej móc dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

 

  1. 1. Tulipan ‘Serce Warszawy’ – jest wyjątkowy dlatego, że stanowi własność Zamku Królewskiego w Warszawie. Został wyhodowany przez Pana Romana Szymańskiego na okoliczność udostępnienia Ogrodów Dolnych dla publiczności. Uroczyste nadanie imienia tulipana odbyło się 11 maja 2019 r. Chrzestnymi zostali: aktorka Pani Ewa Błaszczyk, Dyrektor Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pani Monika Smoleń – Bromska oraz Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Pan Profesor Wojciech Fałkowski.

    Tulipan ma barwę czerwoną, należy do grupy tulipanów strzępiastych i jest odmianą późną (kwitnie około połowy maja). Prezentuje przepiękny, żółty słupek, a kształtem przypomina koronę monarchów. Osiąga wysokość niemal 60 cm.

    Od roku 2019 można go spotkać w Królewskich Ogrodach. Przypomina nam uroczysty moment powrotu Ogrodów do rezydencji.

    Serce-Warszaw

  2. 2. Tulipan ‘Body Builder’ – wspaniały tulipan z grupy Triumph, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Osiąga wysokość około 45 cm i swą czerwoną barwą przyciąga wzrok. Nieoczywiste wykończenie w postaci pomarańczowo – żółtego brzegu powoduje skojarzenie kwiatu z kształtem ludzkiego serca. W Królewskich Ogrodach gości już drugi rok. Można go spotkać w kompozycjach Ogrodu Górnego oraz na zwieńczeniu skarp wgłębnika.

    z

  3. 3. Tulipan ‘Strong Gold’ – gości w Królewskich Ogrodach już czwarty rok i jest niezastąpiony w kompozycjach Ogrodu Górnego. Świetnie nadaje się do innowacyjnej metody hodowania tulipanów w skrzynkach, które można zaobserwować w „dolince” Ogrodu Górnego. Nie straszny mu wiatr, deszcz, śnieg, a nawet wiosenne przymrozki. To członek najliczniejszej  grupy tulipanów zakwitającej od drugiej połowy kwietnia. Wytwarza silne i mocne pędy (do 55 cm wysokości) oraz duże, pojedyncze kwiaty. Jego znakiem szczególnym są matowe płatki. Silna żółta barwa czyni ten kwiat wyjątkowym.

    z

  4. 4. Tulipan ‘Pamplona’ - piękny tulipan o dużych, podwójnie jaskrawoczerwonych kwiatach. Rozświetla wiosenny ogród i tworzy cudowną atmosferę. Świetnie komponuje się w bukietach. Najlepiej rozwija się w pełnym słońcu lub w półcieniu. Zielone łodygi osiągają wysokość około 30 cm i świetnie kontrastują z czerwienią płatków. Tulipan pachnie owocowo i przyciąga mnóstwo owadów. Przypomina nieco kwiaty róży lub piwonii.

    Pamplona

  5. 5. Tulipan ‘White Dynasty’ – biały, spokojny kolor kwiatu wygląda bardzo dostojnie jako tło dla innych kwiatów lub samodzielnie jako wyjątkowa ozdoba rabaty. Wysoki (do około 45-50 cm), delikatny i smukły kwiat rozświetla ogród bielą, w niektórych promieniach słońca wpadającą w lekki krem. W Królewskich Ogrodach pojawia się drugi rok i z pewnością pozostanie tutaj na dłużej.

    White-Dynast

  6. 6. Tulipan ‘Crown of Dynasty’ to tulipan o niespotykanym kształcie kwiatu. Duże, różowe korony są pofalowane, a płatki stoją uformowane pionowo do góry. Niczym falbanki sukni, łagodnie kołyszą się w takt powiewu wiatru. Zachwycające, oryginalne tulipany są znakiem królującej w ogrodzie wiosny. Ten śliczny i słodki tulipan z grupy tulipanów Triumph, zachęca do ścinania kwiatów na stylowe bukiety, które upiększą każde wnętrze. W Królewskich Ogrodach w tym roku prezentowany jest po raz pierwszy.

    Crown-Dynast

  7. 7. Tulipan ‘Professor Roentgen’ – ten papuzi tulipan w Królewskich Ogrodach pojawia się po raz pierwszy. Nie sposób opisać go w sposób prosty, gdyż zarówno kształt płatków, kolor, jaki zapach rośliny nie jest oczywisty. Pomarańczowo –żółta barwa zadziwi każdego. Dodać do tego pofalowane płatki i niepowtarzalny kształt rośliny i spektakl zapewniony.  Tym roku zobaczymy jego niezwykły urok w rabatach Ogrodu Górnego. Niech nie zmyli nikogo kształt pofalowanych różnorodnie płatków (niczym porażonych chorobą), gdyż to typowa cecha tulipanów z grupy „papuzie”.

    Professor-Rontge

  8. 8. Tulipan ‘Yellow Pomponette’ – wspaniała, ciepła żółć płynie od tego tulipana już z daleka. Kształtem przypomina piwonię lub różę, lekko pachnie owocami i nie pozwala przejść obok bez zachwytu wyrażonego w jego kierunku. Wprowadza do ogrodu słońce i wiosnę. W grupie fantastycznie wypełnia pole rabaty, a samodzielnie wygląda równie pięknie. Jak przystało na tulipan pełny, jest niższy, ale mnogością płatków zastąpi niejednego wyższego tulipana w kompozycjach tworzonych z kwiatów ciętych.

    Yellow-Pomponett

  9. 9. Tulipan ‘Fabio’ – to wyjątkowy tulipan z grupy tulipanów strzępiastych. Wyjątkowy dlatego, że nie dość że budzi zachwyt swymi postrzępionymi płatkami, to jeszcze wielością ich barw. Lubimy go przede wszystkim za to, że próbuje nieco naśladować ‘Serce Warszawy’ (to ta sama grupa tulipanów), ale przez wzgląd na nieoczywiste piękno zasługuje na miejsce w królewskich kompozycjach.

    Fabio

  10. 10. Tulipan ‘Huis ten Bosch’ – to iście królewska piękność. Ten bardzo popularny w Europie tulipan łączy barwy liliowe, białe i różowe. Przedstawia spektakl, którego nie sposób powtórzyć, gdyż kolory niejednokrotnie przypominają również lawendę. Do tego postrzępione płatki i znaczna wysokość i nie sposób oderwać od niego wzroku. W Królewskich Ogrodach gości po raz pierwszy, lecz z pewnością nie ostatni.

    Huis-ten-Bosch.jpg Tekst alternatywny

  11. 11. Tulipan ‘Light and Dreamy’ – należy do bardzo ciekawej grupy tulipanów Darwina. Niespotykana lawendowo – biała barwa płatków czyni go niepowtarzalnym wśród tulipanowej kolekcji. Takie połączenie kolorów jest wystarczająco delikatne do pastelowych kompozycji, a jednocześnie na tyle wyraziste, że nie pozwoli tulipanowi zagubić się wśród intensywniej wybarwionych kwiatów wiosennych kompozycji. W Królewskich Ogrodach jest prezentowany po raz pierwszy.

    Ice-Cream

12. Tulipan ‘Ice Cream’ - to jedna z najciekawszych odmian jakie kiedykolwiek powstały. Jego kwiaty mają wyjątkową budowę i przepiękne wybarwienie, przez co ta egzotyczna odmiana jest chętnie sadzona w ogrodach. Odmiana wyróżnia się zarówno sadzona pojedynczo, jak i w grupie. Tulipany „lodowe” to bardzo rzadka ale jedna z najbardziej zaskakujących grup tulipanów na świecie. W Ogrodach Dolnych prezentowana eksperymentalnie po raz pierwszy.

Ice-Cream

  1. 13. Tulipan ‘Stanisław August’ – ten wyjątkowy tulipan pochodzi z rodziny zamkowego ‘Serca Warszawy’, gdyż został wyhodowany przez tego samego hodowcę – Pana Romana Szymańskiego. W 2020 r. odmiana została zakupiona przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, które nadało mu imię godne króla. Cieszy nas fakt, iż możemy go Państwu zaprezentować także w Królewskich Ogrodach. W Parku w Łazienkach spotkać go można w tym roku przed Pałacem Myślewickim.

     13-Stanislaw-August

  2. 14. Cebulica dzwonkowata – to rodzaj roślin, które należą do rodziny szparagowatych. W tym rodzaju znajduje się około 50 gatunków roślin, które w naturalnym środowisku rosną na terenie Południowej Afryki, ale także Eurazji. Największa różnorodność gatunkowa występuje w obszarach Morza Śródziemnego. Cebulice to byliny, których organem zimującym jest cebula złożona z wolnych łusek, które odnawiają się w kolejnych latach. Kwiaty cebulicy są zebrane w kwiatostany, natomiast zdarza się tak, że na głąbiku może znaleźć się tylko jeden kwiatek. Okwiat wybarwia się na kolor purpurowy, niebieski, czasami również biały. Te wyjątkowe wiosenne kwiaty w Królewskich Ogrodach można spotkać w podszycie grabowych boskietów.

    Cebulica-dzwonkowat

  3. 15. Pierwiosnek wyniosły ‘Mister Gold Laced’ – pierwiosnki goszczą w Ogrodach Królewskich po raz pierwszy. Jesteśmy zafascynowani ich wspaniałymi kolorami i różnorodnością. Najciekawszą wydaje się odmiana o kwiatach granatowo – czarnych z żółtym środkiem, które wabią zarówno zwiedzających jak i owady. Warto zaznaczyć, iż w źródłach pierwsze wzmianki o tej odmianie pochodzą już z XVII wieku. Zainteresowanie serią ‘Gold Laced’ powróciło na początku XIX wieku. Urządzano wtedy wystawy i prezentacje tej serii. Pierwiosnki Gold Laced zyskały wtedy miano wiktoriańskich. Jako ciekawostkę powiedzieć należy, iż kwiat pierwiosnka ‘Gold Laced’ jest utworzony z jednego płatka, który w połowie długości dzieli się na 6 części imitujących osobne płatki.

Pierwiosnek-wyniosly.

Ekspozycja roślin wiosennych zazwyczaj pokazuje swe piękno do końca maja. Jej wygląd i trwałość – jak wszystkich aranżacji kwiatowych – uzależniona jest od warunków pogodowych.

Na początku czerwca zaprosimy Państwa na kolejną prezentację piękna Królewskich roślin pn. PIĘKNO UTKANE W PROMIENIACH LATA

Serdecznie zapraszamy do Ogrodów!

2