Wieczór z muzyką klasyczną w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata


Dyrygent: Paweł Kos-Nowicki

Wykonawcy:

orkiestra Warsaw Camerata

Michał Zieliński (wiolonczela)

W programie:

Haydn, Schubert, Bartók

Warsaw Camerata to wszechstronny zespół, wykonujący muzykę od baroku po współczesność. Tworzą go artyści najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych, m.in. Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, i Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Rodowód artystyczny wykonawców sięga  Nowej Orkiestry Kameralnej, która w latach 2000 – 2010 koncertowała w wielu znaczących salach koncertowych (Filharmonia Narodowa,  Teatr Wielki, Studio Koncertowe Polskiego Radia) oraz współpracowała z najwybitniejszymi artystami polskimi i zagranicznymi. Zespół prowadził m.in. Ch. Hogwood, a muzycy akompaniowali E. Kirkby, E. Connell i M. Chance’owi.

Orkiestra jest gospodarzem, organizowanego od 2008 roku, warszawskiego Letniego Festiwalu Nowego Miasta, podczas którego prezentowana jest zarówno powszechnie znana, jak i nieco zapomniana muzyka polska.

Zespół ma na swoim koncie liczne prawykonania rodzimych utworów, w tym odnalezionego Koncert na fagot Witolda Rowickiego, oraz kompozycje zamówione: Lituanię Romualda Twardowskiego, W Warszawie Joanny Bruzdowicz i pieśni Dwa pejzaże: Obłoki, Bieg Marka Żebrowskiego.

Występująca na festiwalu Królewskie Arkady Sztuki od 2011 r., tym razem orkiestra zagra w towarzystwie obiecującego wiolonczelisty, Michała Zielińskiego.

Każdy występ z orkiestrą Warsaw Camerata sprawiał mi ogromną radość. Ich entuzjazm jest elektryzujący i zaraźliwy, technika doskonała (zwłaszcza błogosławiona umiejętność grania naprawdę cicho!), a muzykalność zespołu inspirująca! Życzę im samych sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach.

Dame Emma Kirkby


Paweł Kos-Nowicki jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od utworów z innych epok oraz dzieł najnowszych. Studiował na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya. Uczestniczył także w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i Jerzego Salwarowskiego. Laureat III ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Podkarpackiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną "Academia" i Elbląską Orkiestrą Kameralną.

Ma w swoim dorobku nagrania dla Polskiego Radia, wśród których na uwagę zasługują choćby: Cztery pory roku z K. Dudą, oratorium Mesjasz G. F. Haendla z E. Kirkby i M. Chance'em i koncert fortepianowy F. Riesa. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: J. Bruzdowicz, P. Mossa, R. Twardowskiego, M. Żebrowskiego, J. Siwińskiego,  A. Williamsa, J. Dawe’a. Dyrygent współpracuje też z zespołem Glass Duo oraz z wieloma znakomitymi solistami, jak: E. Kirkby, E. Connell, M. Tschopp, M. Chance, K. Duda, M. Boberska, J. Stępień, K. A. Kulka, P. Kusiewicz, R. Gierlach, W. Gierlach czy T. Wojnowicz.

Od 2000 r. jest szefem Nowej Orkiestry Kameralnej, która w 2010 r. zmieniła nazwę na Warsaw Camerata.

Muzyk działa także jako animator kultury – od 2003 r., wraz z ówczesną Nową Orkiestrą Kameralną i we współpracy z lokalnymi władzami, prowadzi koncerty przeznaczone dla najmłodszych odbiorców. Cieszą się one ogromnym powodzeniem wśród dzieci i są wysoko oceniane przez pedagogów. W 2013 r. Paweł Kos-Nowicki został powołany przez Prezydent m.st. Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz, w skład Zespołu Programowego Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Michał Zieliński ukończył liceum muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. K. Michalika. Absolwent Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie dr. hab. P. Hausenplasa. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2004 r. zajął II miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelowych w Łodzi i II nagrodę  Międzynarodowego Konkursu im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu. Wystąpił jako solista w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w ramach Koncertu Laureatów Konkursów.

W 2005 r. został uczestnikiem programu Morningside Music Bridge w Kanadzie. Miał okazję pracować pod kierunkiem wybitnych pedagogów, takich jak: T. Strahl, S. Rolston, H. Jensen, A. Orkisz, A. Parisot, R. Jabłoński.

Aktywnie uczestniczy w wykonaniach muzyki współczesnej, występował podczas Laboratorium Muzyki Współczesnej, gdzie jako solista, wraz z kwartetem Kwartludium, wziął udział w prawykonaniu utworu Aleksandra Kościowa. W lutym 2006 r. został zaproszony przez San Diego State University, by w ramach cyklu koncertów zaprezentować utwory tego kompozytora.

Od 2008 r. tworzy wraz z pianistką Yuką Hattori duet 2in1, z którym występuje w Polsce i za granicą. W 2011 r. duet otrzymał III  nagrodę na 18th International Brahms Competition w austriackim Poertschach. Rok później Michał Zieliński zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną za wybitną osobowość artystyczną na II Ogólnopolskim Turnieju wiolonczelowym w Warszawie. W sierpniu 2012 r. zdobył Grand Prix XII Festiwalu Music Without Limits na Litwie.