Wieczór z muzyką polską w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva

Dyrekcja: Tomasz Radziwonowicz

Wykonawcy: orkiestra Sinfonia Viva

W programie m.in.:

S. Moniuszko, M. Karłowicz,

K. Szymanowski, G. Bacewicz,

W. Lutosławski, H. M. Górecki,

W. Kilar

Orkiestra Sinfonia Viva powstała w 1998 r. z inicjatywy skrzypka, dyrygenta i kompozytora, Tomasza Radziwonowicza. Tworzą ją utalentowani muzycy – absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od października 2007 r. Sinfonia Viva występuje jako orkiestra Dzielnicy Mokotów.

Zespół współpracuje ze znakomitymi artystami i ma już w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt CD (m.in.: Muzyka i ekran, Uniesienie Henryka Miśkiewicza, 3 i 4 Andrzeja Smolika, ID Anny Marii Jopek, Jest cudnie oraz 50 Maryli Rodowicz czy Filmowo i Looking for balance Krzysztofa Herdzina). Z ważnych dokonań muzyków warto wymienić: prawykonanie Requiem Maurice'a Durufle'go wraz z Deutsch Französischer Chor z Berlina pod dyr. Briana Kruse'a Smith'a; występ w Norymberdze z okazji 10-lecia podpisania traktatu polsko-niemieckiego „O dobrym sąsiedztwie i współpracy", udział w prestiżowym Menuhin Festival Gstaad w Szwajcarii. Do ciekawych dokonań orkiestry należy również miesięczne tournée po Europie – Yesmusic wraz z grupą Yes, gdzie w zwiększonym składzie i pod nazwą Classic Entertainment Orchestra, artyści promowali płytę zespołu Yes, Magnification.

W lutym 2010 r. amerykański wahadłowiec Endeavour zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i orkiestry Sinfonia Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Rok później nagrane przez Sinfonię Vivę krążki z muzyką Waldemara Kazaneckiego oraz Krzysztofa Komedy – wydane w serii Wielcy Kompozytorzy Filmowi – otrzymały status Złotej Płyty. Wielkim sukcesem okazał się również krążek Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości, który pokrył się platyną!

W 2012 r. ukazała się kolejna, ważna dla zespołu płyta: album Grégoire'a Mareta, który stanowi plon muzycznego spotkania Sinfonii Vivy ze znakomitymi artystami: Markiem Kibble'em, Cassandrą Wilson, Marcusem Millerem, Toolsem Thielemansem i Raulem Midonem.

Rok 2015 przyniósł artystom francuską nagrodę Złotego Orfeusza za dwupłytowy album Pasquale Anfossi Oratorio La Morte di San Filippo Neri, zarejestrowany podczas festiwalu Musica Sacromontana.

Wydany w tym samym roku album Muzyka polska to 47. płyta utytułowanej orkiestry, która przeznaczona jest dla szerokiego kręgu melomanów. Na krążku sąsiadują ze sobą najpiękniejsze dzieła rodzimej muzyki, w tym m.in. Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego i pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego.


Zwykle do tego, żeby pracowało się dobrze, potrzebne są trzy rzeczy: pełen profesjonalizm, elastyczność i miły międzyludzki klimat; taka właśnie jest orkiestra Sinfonia Viva, świetnie się z nimi pracuje.

Andrzej Smolik

To, mimo młodego wieku, doświadczeni, świetni muzycy z niespotykanym entuzjazmem. Wirtuozi  umiejący  pracować  razem, podejmujący się nawet karkołomnych wyzwań.

Krzesimir Dębski