Zamkowe wydarzenia cykliczne

Zamkowe wydarzenia cykliczne

  • Noc Muzeów (maj 2017 r.)
  • Królewskie Arkady Sztuki (4 26 sierpnia 2017 r.)
  • Darmowy listopad

Odpowiadające idei programu "Kultura dostępna", inicjatywy o charakterze tak globalnym, jak i lokalnym, znajdują wciąż swoich zwolenników. Statystyki mówią same za siebie: sięgająca tygodniowej frekwencji w muzeum międzynarodowa akcja Noc Muzeów i Darmowy listopad w rezydencjach królewskich z danymi niemal o 100 procent zwielokrotniającymi wejścia w ciągu jednego miesiąca inspirują do poszukiwań coraz to atrakcyjniejszej oprawy tych popularnych przedsięwzięć. I w tym przypadku chodzi nie tyle o zdobycie widza, którego przecież "ściąga" sama perspektywa bezpłatnego skorzystania z dóbr kultury, ile utwierdzenie go w przeświadczeniu o dokonaniu wyboru lepszego od innych. Bo jak by na wspomniane akcje nie spojrzeć, ich motorem zawsze będzie konkurencjaw najlepszym rozumieniu tego słowa.

Ósmy sezon sierpniowych – również bezpłatnych – Królewskich Arkad Sztuki, które stały się już wyznacznikiem jakości, poziomu i klasy wykonawczej, także w tym roku jak się wydaje – zgromadzi tłumy w Arkadach Kubickiego. Gwarantować je ma nie tylko różnorodność artystyczna tej propozycji, uwzględniającej kilka dziedzin scenicznych: balet, teatr i muzykę, ale i renoma zaproszonych artystów.  Ubiegłoroczny repertuar obfitował w spektakle, które dobitnie sprzeciwiały się wyłącznie ludycznej roli teatru tańca czy pantomimy. Oprócz mrocznego Czasu Wilka, podejmującego problem drzemiącej w nas nienawiści, widzowie mieli okazję obejrzeć niepokojące Kwiaty Zła, oparte na poezji Baudelaire’a, oraz spektakl Freak Show, nawiązujący do publicznych pokazów biologicznych kuriozów. W 2017 r. – w ramach ożywiającego płodozmianu – Królewskie Arkady Sztuki dostarczą nam nieco więcej powodów do śmiechu niż gorzkiej zadumy

  • Sześć wieków relacji polsko-tureckich

listopad 2016r.– listopad 2017r.

Szósta z kolei seria wykładów poświęconych relacjom Polski z wybranym krajem europejskim – dawnym sąsiadem pierwszej Rzeczypospolitej.

Po spotkaniach dotyczących stosunków z Litwą, Niemcami, Rosją, Ukrainą i Węgrami przyszła kolej na przegląd ponad 600-letniej historii polsko-tureckiej. Podczas tegorocznej odsłony cyklu, rozpoczętego w październiku 2016 r., postaramy się przybliżyć relacje Polski i Turcji w sferze polityki, gospodarki i kultury, począwszy od nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1414 r. do chwili obecnej. Pragniemy pokazać, że dzieje I Rzeczypospolitej i Imperium Osmańskiego to nie tylko wojny, ale również wzajemny dialog i przenikanie się odmiennych kultur.

Kolejne spotkania przewidziane są do 16 listopada 2017 r.

Najbliższe wykłady

19 stycznia 2017 r., godz. 17.00, Sala Kinowa

Rysunki kostiumów tureckich z kolekcji króla Stanisława Augusta, prowadzenie:prof. dr hab. Tadeusz Majda

9 lutego 2017 r., godz. 17.00, Sala Koncertowa

Czy Orhan Pamuk powinien był dostać nagrodę Nobla?, prowadzenie: Anna Sulimowicz

28 lutego 2017 r., godz. 17.00, Wystawa Kobierców Wschodnich pałacu Pod Blachą

Jatagan kontra miecz. Kultura rycerska w starciu z półksiężycem, prowadzenie: dr Tomasz Mleczek

14 marca 2017 r.,godz. 17.00, Wystawa Kobierców Wschodnich pałacu Pod Blachą

Pałac i haremy sułtana. Niewola czy kariera?, prowadzenie: dr Agnieszka Ayşen Kaim