Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 12 stycznia 2020 r.

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym

Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

12 stycznia 2020 r.

godz. 12.00

Sala Koncertowa

logo

Wystąpią znakomici instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia
w Polsce:

Emilia Waleska z Gdyni, urodzona w 2001 roku. Naukę gry na kontrabasie rozpoczęła
w 2016 roku w Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni pod kierunkiem Jadwigi Moskal, u której uczy się nadal.  Od bieżącego roku szkolnego kształci się również u Klaudii Karbowiak. Ponadto, w 2018 roku, Emilia rozpoczęła naukę w klasie fortepianu Andrzeja Siarkiewicza. Jest laureatką Konkursu Kontrabasowego im. Bonawentury Nancki w Bielsku–Białej, Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach, a także ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach muzycznych pod kierunkiem profesorów, takich jak: Miloslav Jelínek, Jörg Linowitzki, Irena Olkiewicz, Gjorgji Cincievski, Andrzej Jekiełek. Pod opieką Funduszu jest od 2019 roku.

Szymon Lizak urodzony w 2001 roku w Rzeszowie. Naukę gry na saksofonie rozpoczął w wieku 11 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Leżajsku pod kierunkiem Wiesława Wojtasa. Od 2015 roku jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Krośnie w klasie Jarosława Seredy. W 2019 został laureatem m.in.: IV Międzynarodowego Konkursu  Instrumentów Dętych „Finalis” w Białymstoku (II miejsce), II Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych im. B. Strawy i F. Krzemińskiego w Lublinie (Grand Prix), XII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku (I miejsce), III Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych w Błażowej  (II miejsce), International Music Competition w Belgradzie (I miejsce) , V Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza (I miejsce). Występował dotychczas m.in. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (podczas kongresów saksofonowych), Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, jak również z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. W. Lutosławskiego czy Orkiestrą Symfoniczą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach muzycznych pod kierunkiem wybitnych profesorów, takich jak: P. Gusnar, B. Duś, L. Mlekuch, G. Tuodor, J.P. Luna Agudo, J. Joka, W. Spodymek, Ł. Wójcicki, M. Jakubska-Szymiec, J. Schulte-Bunert, A. Fateyeva, J. Laran, S. Kolesov. Jest stypendystą Programu „Nie zgubić talentu” Zarządu Województwa Podkaprackiego w Rzeszowie (2018 i 2019) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta Krosna. Pod opieką Funduszu pozostaje od 2018 roku.

Aleksander Opolski z Warszawy, urodzony w 2002 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Warszawie pod kierunkiem prof. Filomeny Dziedzic. W 2014 roku ukończył szkołę muzyczną I st. z oceną celującą. Obecnie jest uczniem sekcji fortepianu na Wydziale Instrumentalnym w Państwowej Szkole Muzycznej II st. nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zofii Antes. Bierze aktywny udział w krajowych i międzynarodowych warsztatach pianistycznych oraz w koncertach utalentowanej młodzieży. Równolegle jest także uczniem 21. Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W 2016 roku był najmłodszym wyróżnionym finalistą konkursu pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku. W maju 2017 roku wystąpił z recitalem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach festiwalu muzycznego Trzy Cztery. W marcu 2019 roku był najmłodszym w swojej kategorii laureatem I Międzynarodowego V Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Turznie, na którym zdobył III miejsce i zaproszenie do Carnegie Hall. W kwietniu 2019 roku zdobył III nagrodę (w kategorii do 21 roku życia) w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Merci Maestro w Brukseli. W maju tego samego roku został laureatem I miejsca w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach, gdzie otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu i zaproszenie na koncert z orkiestrą w Danii. Pod opieką Funduszu jest od 2019 roku.

Witold Zyga z Warszawy, urodzony w 2006 roku. Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Zespole Szkół nr 74 w Warszawie – Rembertowie w klasie akordeonu Jacka Małachowskiego. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 6 lat. Od 2016 roku bierze udział w wakacyjnych międzynarodowych warsztatach akordeonowych organizowanych przez Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie pracował pod kierunkiem takich profesorów jak: Klaudiusz Baran,  Raimondas Sviackevicius, Giorgio Dellarole, Semion Schmelkov, Veli Kujala, Vladimir Blagojević, Sergey Osokin, Eneasz Kubit, Rafał Grząka i Grzegorz Palus. W 2018 i 2019 brał również udział w Beskidzkich Warsztatach Akordeonowych w Ślemieniu, gdzie kształcił się pod kierunkiem następujących pedagogów: Joachima Pichury, Jerzego Mądrawskiego, Lilianny Bochen, Piotr Chołołowicza i Wojciecha Golca. Witold jest laureatem m.in.: 44. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Puli w Chorwacji (II nagroda w 2019), Ogólnopolskiego Festiwalu Akordeonowego im. prof. Mirosława Niziurskiego w Kielcach (II miejsce w 2019),  Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego w Słupcy (II miejsce w 2019, I – w 2018), XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2018” (III nagroda), Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka w Sochaczewie (laureat w latach 2017-2019). Pod opieką Funduszu jest od 2019 roku.

W programie m.in.: Bach, Bottesini, Bozza, Chopin, Dragonetti, Gubajdulina, Moszkowski, Waignein

Serdecznie zapraszamy

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom
w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program Pomocy Wybitnie Zdolnym przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury,
a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach
z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org

80109