Portrety artystów w grafice. Ryciny z kolekcji Adama Broża

Portrety artystów w grafice. Ryciny z kolekcji Adama Broża.

 

Galeria Wystaw Czasowych (II p.)

 

17 lutego10 maja 2015 r.


Wystawa Portrety artystów w grafice dała możliwość zobaczenia wizerunków artystów, znanych zazwyczaj jedynie poprzez ich twórczość. W wielu przypadkach grafiki są jedynym źródłem wiedzy o ich wyglądzie. Ekspozycja prezentowała 73 portrety artystów włoskich, niemieckich, francuskich i holenderskich, tworzących od wczesnego renesansu po późny klasycyzm. W dziale obejmującym renesans pokazywaliśmy wizerunki Michała Anioła, Donatella, Filippa Brunelleschiego czy Albrechta Dürera. Z baroku – przede wszystkim artystów holenderskich: Petera Paula Rubensa, Rembrandta van Rijn oraz Antona van Dyck, włoskich: Michelangela Merisiego da Caravaggio i Gianlorenza Berniniego, francuskich: Charlesa Le Brun, Roberta Nanteuila i Claude'a Mellan. Klasycyzm reprezentowały portrety takich artystów jak Antonio Canova i Bertel Thorvaldsen. Wystawiane ryciny w większości wykonane zostały przez znakomitych sztycharzy i przedstawiały wysoki poziom artystyczny, a w wielu przypadkach również ciekawą proweniencję. Wystawa w Zamku Królewskim była pierwszą publiczną prezentacją kolekcji Adama Broża.

Adam Broż, historyk sztuki, fotograf, dziennikarz, życie prywatne i zawodowe związał z Rzymem, w którym mieszka od 1965 r. W latach 1969 – 1979 pełnił funkcję sekretarza Fundacji Rzymskiej J.S. Umiastowskiej oraz osobistego sekretarza Emeryka Hutten-Czapskiego juniora, wybitnego kolekcjonera zasłużonego dla kultury polskiej. Od roku 1968 był administratorem hospicjum Związku Polskich Kawalerów Maltańskich (później Domu Maltańskiego). Za zasługi dla Zakonu Maltańskiego został odznaczony  w 1987 r. krzyżem zwykłym, a w roku 2001 krzyżem komandorskim Pro Merito Melitensi. Równocześnie z powodzeniem oddawał się wielkiej pasji – dziennikarstwu. Jego liczne artykuły, w tym te popularyzujące historię sztuki, ukazywały się w najbardziej poczytnych czasopismach w kraju i za granicą. W swoich pracach zajmuje się działalnością Polaków we Włoszech. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Rzymu, w tym przewodnika Rzym po polsku.

 


 

Zasady zwiedzania: wejście na wystawę - bezpłatne - na podstawie wejściówek z kasy; ekspozycja czynna:

 

17 lutego30 kwietnia od wtorku do soboty w godz. 10.0016.00, niedziele 11.0016.00, poniedziałki nieczynna

2 maja10 maja od poniedziałku do soboty w godzinach 10.0018.00, niedziele w godz. 11.0018.00

Wystawa czynna: 6 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) w godz. 10.0016.00, 3 maja w godz. 11.0018.00, nieczynna 3,4,5 kwietnia oraz 1 maja