Wystawa fotografii Edwarda Hartwiga "Zamglenia i kolory"

Zamglenia i kolory

Wystawa fotografii Edwarda Hartwiga

 Galeria Wystaw Czasowych II p.

 4 –  30 marca 2014 r.


Edward Hartwig (1909 – 2003) to jeden z najwybitniejszych fotografików XX wieku. Urodzony w Moskwie, niemal całe swoje życie związał z fotografią, nie tylko kontynuując rodzinną tradycję zapoczątkowaną przez ojca, Ludwika Hartwiga, właściciela jednego z najbardziej cenionych moskiewskich atelier fotograficznych, ale również realizując swoje artystyczne pasje związane z malarstwem, grafiką, czy teatrem. Gruntowne wykształcenie w dziedzinie grafiki i fotografii (m.in. studia w Instytucie Grafiki w Wiedniu w pracowni prof. Rudolfa Kopitza) połączone z pasją artystyczną i niespotykanymi pokładami wyobraźni sprawiły, że Hartwig nie tylko był w stanie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dawała i daje fotografia, ale także sam niejednokrotnie wyznaczał nowe trendy, przesuwając granice zarówno wyobraźni, jak i technicznych możliwości, dzięki czemu, nie dysponując cyfrowymi technikami obróbki obrazu, tworzył prace łączące elementy grafiki, malarstwa i fotografii. Mało kto potrafił tak wspaniale połączyć funkcję dokumentującą fotografii z czystą grą wyobraźni, utrwalenie rzeczywistości z tworzeniem nowych obrazów.

 

Pomagała w tym Hartwigowi dogłębna znajomość nowych technik i trendów w sztuce oraz fascynacja malarstwem. Dzięki tej właśnie pasji artysta potrafił w sposób niespotykany operować tak ważnym elementem w fotografii, jakim jest światło. Jego eksperymenty w tej dziedzinie zyskały mu swego czasu przydomek „mglarza”, który, charakteryzując jego zamiłowanie do szczególnego rodzaju efektów, w żaden sposób nie wyczerpuje artystycznej różnorodności prac artysty. Nie było tematu, którego by Hartwig w nich nie poruszał. Były jednak takie, które interesowały go szczególnie. Należą do nich krajobrazy, zwłaszcza te staropolskie, utrwalone w serii „Wierzby”, subtelne i tajemnicze akty, fotografia teatralna. To tylko niektóre przykłady prac, w których prawdziwość fotografii łączył artysta z nieograniczonymi możliwościami, jakie daje wyobraźnia.  

 

Lista osiągnięć artystycznych i wystaw Edwarda Hartwiga jest długa, podobnie jak lista prestiżowych kolekcji, w których znajdują się jego prace. Dość powiedzieć, że w roku 1975, w Padwie, jego fotografie wzięły udział w wystawie prac dziesięciu najwybitniejszych fotografików świata („10 Great Art. Photographers of FIAP”)

 

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, na której przedstawiono 150 prac artysty z różnych okresów jego życia, udostępnionych przez córkę Edwarda Hartwiga, Panią Danutę Saulewicz, została zorganizowana w jedenaście lat od śmierci artysty. Trudno o miejsce bardziej odpowiednie dla tej właśnie wystawy. Dzięki niej Zamek Królewski, miejsce historyczne i trwały element polskiego krajobrazu, stał się jakby soczewką, w której skupiła się fascynacja artysty tym właśnie krajobrazem i ludźmi, którzy ów krajobraz zamieszkują.


Organizator: Fundacja PRO MEMORIA


Wystawa była czynna w godz.: wtoreksobota: 10.0016.00; niedziela11.0016.00.

Wstęp bezpłatny.