Z kart historii Policji Państwowej Skarbiec Wielki

Z kart historii Policji Państwowej

Skarbiec Wielki

21 lipca27 lipca 2014 r.

 

Wystawa przygotowana przez Wydział Historii Policji i Edukacji Społecznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji w ramach tegorocznych obchodów 95-lecia powołania formacji miała na celu przybliżenie zwiedzającym życia funkcjonariuszy Policji Państwowej w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

Od czasu uzyskania przez Polskę niepodległości kształtował się proces ochrony bezpieczeństwa II Rzeczypospolitej. Ukoronowaniem jego było wydanie Rozporządzenia Prezydenta RP o Policji Państwowej z 1928 roku. Policja Państwowa w swojej niezmienionej formie dotrwała do września 1939 roku. 

 

Swoją tematyką wystawa obejmowała formację policyjną z lat dwudziestolecia międzywojennego, przez pryzmat codziennej pracy, szkolnictwa policyjnego i doszkalania się funkcjonariuszy w toku pełnienia służby oraz ukazanie ich życia prywatnego.

 

Ocalałe od zawieruchy wojennej dokumenty z prowadzonych czynności służbowych przeniosły nas w odległy świat minionego stulecia. Zeszyt, w którym ówczesny posterunkowy podczas wykładów zapisywał, jak należy przeprowadzić oględziny, notatnik służbowy prowadzony z dużą dokładnością, z widocznym śladem po kuli, legitymacje ówczesnych funkcjonariuszy – to tylko mały wycinek pracy wielotysięcznej Policji Państwowej. Wystawa wzbogacona jest także o bardzo popularne w dwudziestoleciu międzywojennym wydawnictwo prasowe – Tajny Detektyw, gdzie znaleźć można m.in. doniesienia o głośnych zbrodniach, które elektryzowały ówczesne społeczeństwo i pozwalały docenić żmudną pracę funkcjonariuszy Policji Państwowej. 

 

Czas poza służbą funkcjonariuszy Policji Państwowej też niejednokrotnie toczył się wokół pracy. Budowie spójnego wizerunku formacji sprzyjała działalność wielu stowarzyszeń i organizacja akcji charytatywnych.

 

Wystawa czynna jest bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

 

opr. na podst. tekstu  M. Zychowicza