21 sierpnia – Wieczór z muzyką klasyczną, Clemence de Forceville – skrzypce, Michał Zieliński – wiolonczela

Wieczór z muzyką klasyczną

Clémence de Forceville – skrzypce

Michał Zieliński – wiolonczela

21 sierpnia (sobota), godz. 19.00

Program koncertu:

R. Gliére: Miniatury na skrzypce i wiolonczelę

M. Ravel: Sonata na skrzypce i wiolonczelę M.73, pamięci Claudea Debussyego

Z. Kodály: Duo na skrzypce i wiolonczelę op. 7

Clémence de Forceville

Skrzypaczka pochodzenia francusko-koreańskiego urodzona w 1991 roku, zaprezentowała się już na prestiżowych scenach całego świata, takich jak Filharmonia Paryska, Théâtre du Châtelet, Salle Pierre-Boulez w Berlinie, Viktoria Hall w Genewie, Tokyo International Forum, Beethoven Haus, Festival de la Roque d’Anthéron, Filharmonia Berlińska, Jerusalem Chamber Music Festival czy Festival de Verbier.

Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Vasco Abadzijewa, Międzynarodowego Konkursu w  Toruniu i Academie de Duo w Lozannie.

Jako solistka współpracuje z Orkiestrą Nowej Europy (Orchestre de la Nouvelle Europe), Orkiestrą Filharmonii Południowej Westfalii  oraz Orkiestrą Filharmonii w Sofii.

Jest muzykiem wszechstronnym i z pasją angażuje się w repertuar muzyki kameralnej z kwartetem smyczkowym Hieronymus, którego przez trzy lata była liderką. Prócz tego wraz z Trio Sora nagrała wszystkie tria Beethovena do potrójnego albumu wydanego przez prestiżową wytwórnię Naive w 2020 roku. Chwalony przez międzynarodową krytykę album uhonorowany został  nagrodą Choc Classica.

Clémence jest również zapraszana do współpracy min. z kwartetem Zaide, Trio Wanderer oraz kwartetem Ebene, a także z takimi solistami jak Gary Hoffman, Gerard Causse, Jerome Pernôo i Alena Baeva. Studiowała w takich akademiach jak  Ravinia Steans Music Institute (USA), akademia Seiji Ozawa czy Open Chamber Music Prussia Cove, miała możliwość doskonalenia się u takich wielkich mistrzów jak Miriam Fried, Pamela Frank, Donald Weilerstein, Andràs Keller, Alfred Brendel, Andràs Schiff, Zakhar Bron, czy też Daniel Barenboim. W Berlinie studiowała u Antje Weithaas w Hochschule für Musik Hanns Eisler,  u Mihaeli Martin w  Barenboim-Said Académie, jak również u Eberharda Feltza w zakresie muzyki kameralnej. Jest absolwentką paryskiego Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, gdzie kształciła się u Oliviera Charlier. Jednocześnie doskonaliła się u Radu Blidara i Philippe’a Graffin.

Dzięki wsparciu Fondation Boubo-Music Clémence gra na skrzypcach Lorenzo Storioniego z 1777 roku.

Michał Zieliński

Wystąpił w wieku 10 lat jako „młody wirtuoz” w Warszawskiej Filharmonii Narodowej, gdzie występował kilkakrotnie w latach późniejszych. Jest jednym z najciekawszych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Laureat wielu nagród w konkursach międzynarodowych m.in. Festiwalu Nice Classic Live 2018 (gdzie wystąpił z recitalem w 2018 roku), Johannes Brahms International Competition (Austria), II Warsaw Cello Tournament (gdzie otrzymał nagrodę za wybitną osobowość artystyczną przyznawą przez Tomasza Strahla), Music Without Limits  w Druskiennikach (Grand Prix) oraz Morningside Music Bridge (Kanada). Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 r. Został laureatem programu „Młoda Polska” dla najbardziej utalentowanych polskich muzyków. W kwietniu tego roku został również wybrany uczestnikiem prestiżowej Academie Musicale de Villecroze we Francji. Występował dotychczas na festiwalach w Polsce, we Włoszech, w Austrii, Francji i Hiszpanii. Członek Quartetto Nous w 2013 r., współtwórca Chopin Piano Quintet i 2in1Duo (sponsorowanego przez Hondę w 2010 r.). W tym sezonie wystąpi m.in. na Festiwalu Schubertiade w Sion (Szwajcaria) razem z muzykami Berliner Philharmoniker na Festiwalu Escapades Musicales w Arcachon (Francja) oraz wraz z wybitną włoską pianistką Leonorą Armellini w Arkadach Krolewskich w Warszawie. Jego pasja do muzyki kameralnej zaowocowała również wieloma nagrodami i nagraniem płyty z kwintetami Schumanna i Schostakovicha dla wytwórni DUX. W 2018 roku utworzył w Paryżu stowarzyszenie AIM-musique, które zajmuje się promocją muzyki i wspieraniem wymiany doświadczeń między muzykami-profesjonalnymi i muzykami-amatorami. W swojej muzycznej karierze doskonalił się pod kierunkiem takich wybitnych wiolonczelistòw jak Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Enrico Dindo, Frans Helmerson i Jérôme Pernoo.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki 2021.

Wstęp bezpłatny

Podczas wszystkich wydarzeń festiwalowych obowiązuje stosowanie się do zasad bezpieczeństwa epidemicznego, w tym noszenia maseczek przez cały czas trwania wydarzenia.

Poszczególne spektakle i warsztaty trwają do 60 minut

Wydarzenia dla dzieci przeznaczone są dla uczestników powyżej 5 lat

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze

Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@zamek-krolewski.pl


Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

Organizatorzy:

log1

Mecenas Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum:

kghm

Partnerzy projektu:

Sponsor:

Patroni medialni: