Dzień atrakcji towarzyszący sesji naukowej

Dzień atrakcji towarzyszący sesji naukowej

baner

Dzień atrakcji towarzyszący sesji naukowej Bona Sforza d’Aragona (1494-1567). Legenda i rzeczywistość


22 kwietnia 2018 r. (niedziela)



Relacja wideo z wydarzenia:





Program:

11.00
W pracowni renesansowego mistrza warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7–12 lat
Prowadzenie: Marta Tarnawska-Banaszek


z

Renesans, czyli odrodzenie, to niezwykła epoka w historii Europy. Czasy wielkich artystów, takich jak Michał Anioł Buonarroti czy Leonardo Da Vinci. To wtedy powstał słynny uśmiech Mony Lisy i niezwykły portret Damy z gronostajem. W jaki sposób malowali wielcy mistrzowie? Na czym polegał ich sekret i czy dzisiaj też można zostać renesansowym artystą? Tego dowiedzą się Państwo na naszych warsztatach plastycznych.

Wstęp: bezpłatne zaproszenia do pobrania w Punkcie Informacji
Ilość miejsc ograniczona

11.15
Hejnał z Wieży Zygmuntowskiej (Zegarowej)
z
Sygnałem rozpoczęcia dnia atrakcji będzie hejnał odegrany z najwyższej wieży zamkowej. Przypomina on o dramatycznych wydarzeniach II Wojny Światowej: pożarze Zamku 17 Września 1939 r. i zatrzymaniu się wskazówek zegara w wieży o godzinie 11.15.

Dzięki wielkiemu wysiłkowi całego społeczeństwa odbudowany Zamek Królewski może być żywym miejscem kultury, które stanie się scenerią dla przywołania wydarzeń z minionych epok. Przeniesiemy się bowiem do pierwszej połowy XVI wieku, okresu panowania króla Zygmunta Starego i królowej Bony Sforzy. Dzięki staraniom pary królewskiej Mazowsze wraz ze stołeczną Warszawą w roku 1529 stało się integralną częścią Królestwa Polskiego co było zwieńczeniem dzieła, które zapoczątkował król Władysław Łokietek, czyli jednoczenia się Polski po okresie rozbicia dzielnicowego.

11.20
Uroczysty przemarsz gwardii królewskiej w strojach XVI-wiecznych: drabanci i sbandieratori (chorążowie)
Dziedziniec Wielki
z
Naszym widzom zaprezentują się królewscy żołnierze w barwnych strojach i stalowych zbrojach, uzbrojeni w groźne halabardy, miecze i broń palną. Towarzyszyć im będą chorążowie oraz wojskowi muzycy.
Wstęp: bezpłatny

11.35 i 13.20
Pokaz żonglerki chorągwiami w strojach historycznych z końca XVI wieku
Dziedziniec Wielki
z

Żonglerka chorągwiami w wykonaniu sbandieratori agencji artystycznej Amatum. Tradycja podrzucania i żonglowania flagami narodziła się w późnośredniowiecznej Toskanii i do dzisiaj jest kultywowana we Włoszech. Księżniczka Bona i jej rodzice pochodzący z Mediolanu i Bari musieli być naocznymi świadkami tych niezwykłych pokazów.
Wstęp: bezpłatny

11.50 i 13.40
Pokaz musztry i strzelania z dawnej broni palnej XVI-wiecznej ,,gwardii królewskiej”, tzw. drabantów i strzelców, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Malleus Maleficarum.
Dziedziniec Wielki
z

Gwardia króla Zygmunta I Starego była elitarną formacją wojskową odpowiedzialną za bezpieczeństwo dworu królewskiego w czasie przebywania władcy na zamku oraz podczas podróży. Żołnierze byli werbowani w Polsce, na Litwie oraz w wielu państwach Europy Środkowej, min. krajach niemieckich oraz w Czechach i na Węgrzech. Byli to zawodowcy, których sprawność w bojowej musztrze zaprezentuje grupa rekonstrukcyjna: Malleus Maleficarum (łac. ,,młot na czarownice”).
Wstęp: bezpłatny

12.30
Bal u królowej Bony – przedstawienie teatralne połączone z krótkim warsztatem tanecznym w wykonaniu
Fundacji ART oraz oprowadzaniem tematycznym Śladami ostatnich Jagiellonów
z

W roku 1518 Bona Sforza, 24 letnia księżniczka Bari i Rossano, została poślubiona o 27 lat starszemu królowi polski Zygmuntowi I. Jak przebiegała jej podróż na północ? Czy odnalazła szczęście w małżeństwie i jak odbierała swoja przybraną ojczyznę? Tego dowiedzą się Państwo z naszego spektaklu oraz oprowadzania tematycznego Śladami ostatnich Jagiellonów.

Wstęp: bezpłatne zaproszenia do pobrania w punkcie informacji
Liczba miejsc ograniczona

13.15
Po przedstawieniu:

Dla widzów spektaklu warsztaty tańca renesansowego oraz oprowadzanie po Zamku Królewskim – Śladami ostatnich Jagiellonów.
p
Historia Zamku Królewskiego w Warszawie jest ściśle związana z postaciami króla Zygmunta Augusta, królowej Bony i ostatniej Jagiellonki na polskim tronie królewny Anny. Na naszych zajęciach poznają Państwo bliżej królewska rodzinę, dowiedzą się więcej o zwyczajach panujących na dworze i obejrzą komnaty w stylu renesansowym.
Oferta dla rodzin z dziećmi.

13.30
"A królowa Bona Zygmuntowa żona…– literacki portret królowej – wydarzenie z cyklu Zamkowe spotkania literackie
Prowadzenie: Daniel Artymowski, prezentacja tekstów: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie, oprawa muzyczna: Marcin Zalewski – lutnia.
Spotkanie odbędzie się w Café Zamek
k

Wstęp: bon konsumpcyjny w cenie 10 zł do nabycia w Café Zamek

15.00
Od Neapolu do Warszawy, czyli kulinarna podróż po kuchni królowej Bony – dwugłos Magdaleny Tworzowskiej i Agnieszki Kręglickiej połączony z możliwością degustacji potraw przygotowanych według dawnych receptur.
z

Spotkanie z cyklu Miejsce przy królewskim stole realizowanego w ramach ARRE, program ECHY – European Cultural Heritage Year 2018
Wstęp: bilet do nabycia w kasie zamkowej w cenie 25 zł


z

z

Załączniki